Challenging the clock time-based deadline management tools: A case of procrastination time
Saat ölçeğine dayalı teslim tarihi yönetim araçlarını yeniden düşünmek: Gönüllü erteleme zamanı örneği
  1. Tez No: 767353
  2. Yazar: MERT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gönüllü Erteleme Zamanı*, geleneksel zaman yönetimi planlama araçlarının bireylere yardımcı olamadığı bir zaman periyodudur. Bu tezin amacı, son teslim tarihi baskısı olduğu zamanlarda bireylerin gönüllü erteleme zamanını nasıl tanımladıklarını araştırmaktır. Bu çalışma bireylerin gönüllü erteleme esnasında son teslim tarihi tanımını nasıl karşılarına aldıklarını inceleyerek, İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanındaki objektif ve evrensel zaman anlayışlarına meydan okuyan zaman konulu çalışmalara tasarım odaklı bir katkı yapmaktadır. Bu amaçla, son teslim tarihi ve zaman baskısını kıracak fırsatları ortaya çıkarmak için çevrimiçi katılımcı bir sözlüğün #procrastination girdileri kalitatif bir şekilde analiz edildi ve kendini gönüllü ertelemeci olarak tanımlayan 8 bireyle röportajlar yapıldı. Çalışmanın bulguları, objektif ve statik zaman anlayışına karşı çıkan yeni teknolojilerin önünü açmak üzere ilham verme amaçlı 5 tasarım fikri ortaya çıkardı ve İnsan Bilgisayar Etkileşimi alanındaki geleceğin zaman planlama teknolojilerine nasıl katkıda bulunabileceğine dair tasarım yönleri ekledi. Bu çalışma giderek genişleyen zaman konulu çalışmalar literatürüne, 1) gönüllü erteleme zamanının anlatısını tasarım için bir ilham kaynağı olarak eklemek ve 2) geleceğin zaman planlama araçlarına tasarım fikirlerini sunarak son teslim tarihi ve zaman baskısını kırmak üzerine katkı sağlamaktadır. *Gönüllü erteleme zamanı:“Procrastination time”teriminin bu tez kapsamında 2 farklı araştırmacının onayı ile Türkçe çevirisidir.
Özet (Çeviri)
Procrastination time is a period in which traditional time management tools fail to support individuals' practices. This dissertation aims to explore how and what people define“procrastination time”when there is deadline pressure. By exploring how people contest the current definitions of deadlines while procrastinating, I add a case to the stream of time studies in HCI-design that challenge the objective and universal understanding of time. To this end, I conducted a qualitative analysis of an urban digital library's entries with the #procrastination hashtag and conducted eight follow-up interviews with self-identified procrastinators to reveal opportunities for dealing with deadlines and time pressures. The outcomes helped to revisit the design potentials for deadlines, inspired by rethinking the procrastination time in HCI. Five potential design insights are introduced to help designers to think beyond the objective and static understanding of time when designing future time management technologies in HCI. With this work, my contribution to the ongoing time studies is 1) adding a qualitative study on the positive and inspirational potentials of procrastination time for digital design and 2) providing five inspirational design insights for future time management tools to deal with deadlines and time pressure.