Sequential auctions with budget constrained bidders: Turkish 4G spectrum auction
Bütçe kısıtı altında sıralı ihaleler: Türkiye 4N spektrum ihalesi
  1. Tez No: 393629
  2. Yazar: ÖMER CEM AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENCER ECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Açık artırmalar ve ihaleler bir malın nasıl ve hangi fiyatlarda alıcısını bulacağını belirlemek için sıkça kullanılan yöntemlerdir. İhalelerde amaç satıcı için genellikle gelirini mümkün olabildiğince yukarı çekmekken, katılımcılarsa ürünün değerine ve fiyatına göre elde edecekleri karı optimize etmeye çalışırlar. İhaleler uygulamalı oyun teorisinin en ilgi çekici örneklerinden biridir. İhale yöntemiyle satılan tüm mallar arasında spektrumun ayrı bir yeri vardır. Spektrum ihalelerinde ortaya çıkan yüksek gelir ve gelişmiş ihale tasarımları bu ihaleleri herkes için daha ilgi çekici hale getirmiştir. Spektrum ticari amaçlar için kullanılabilir bir frekans aralığıdır. Buna en iyi örnek olarak karasal televizyon yayınları ve mobil haberleşme hizmetleri verilebilir.Petrol ya da madenler gibi tükenen bir kaynak olmasada sınırlı miktarda olması nedeniyle ticari olarak oldukça değerlidir. Bu nedenle ihaleler düzgün bir şekilde yapılmalı ve toplumsal refaha katkıda bulunmalıdır. Spektrumun tüm ticari kullanım alanları arasında günlük hayatımızdaki vazgeçilmez yeri nedeniyle mobil iletişim hizmetleri önplana çıkmaktadır. Başlangıçta 2N hizmetleriyle hayatımıza ses ve kısa mesajı dahil eden bu hizmetler 3N ile birlikte gelen mobil veri servisiyle telekomünikasyon sektörüne bambaşka bir boyut kazandırdı. Bu yeni dönemde katlanarak artan trafik ve yüksek hıza olan talep yeni bir teknolojinin geliştirilmesine neden oldu. 4N bu ithiyacı karşılmak için hayatımıza dahil olurken bununla birlikte tüm dünyada 800MHz ve 2600MHz bantları mobil servis sağlayıcılarına 4G hizmetleri için tahsis edilmeye başlandı. Spektrumu doğru bir şekilde paylaştırabilmek için her ülke benzer ihaleler düzenlemektedir. İhaleyle birlikte yüksek gelirin yanı sıra bu kısıtlı kaynağın verimli kullanılcak şekilde dağıtması, ihale sırasında katılımcıların gerçek değerlemelerinin tekliflerine yansımasının sağlanması ve pazarda gerekli rekabet ortamının oluşturulması gibi bazı temel amaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yeni spektrum ihalesinin Mayıs 2015 döneminde yapılması planlanmaktadır. Tasarım olarak bu ihalenin yapısı 2008'deki 3N servisleri için yapılan 2100 MHz ihalesine oldukça benzemektedir. Diğer taraftan ihale edilen blokların sayısı üçten yirmiye çıktığı ve bu blokların sadece 2100MHz bandında değil 5 farklı bantta yer aldığı için durum 2008'e göre çok daha karmaşık gözükmektedir. Bu ihaleyle ilk kez tahsis edilecek bantlarla birlikte mevcut frekansların kullanımında da değişiklikler olacak ve 900MHz bandı 3N ,1800MHz bandı da 4N hizmetleri için kullanılabilecektir. Toplamda 390MHz'yi kapsayan bu büyük ihalenin 800MHz, 900MHz ve 2100MHz kısımlarında ciddi bir rekabet yaşanması beklenilmezken asıl rekabet 1800MHz ve 2600MHz bantlarında olacaktır. Bu çalışmada öncelikle temel ihale tipleri ve son dönemlerde kullanılan gelişmiş bazı diğer ihale modellerinden kısaca bahsedilecektir. Temel ihale tiplerinin ötesinde tekliflerin tek tek ya da paketler için verilmesi esasına göre ihaleleri iki temel gruba ayırabiliriz. Bu tasarımlara örnek olarak ABD'de yapılan bazı ihale modelleri örnek olarak verilebilir ve bu kısımda bu modeller kısaca tanıtılmıştır. Bunlardan ilki çoklu nesnelerin eş zamanlı satımını esas alan modeldir. Burada teklifler paketler için değil tek tek ancak eş zamanlı yapılmaktadır. Bu modelin sıralı bir ihaleye göre bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bu modelin en güncel ve popüler örneklerinden biri Almanya'da yapılmış olan 4N spektrum ihalesidir. Diğer bir modelse paket esaslı saatli ihaledir. Burada fiyat zamanla artarken katılımcılar da bunula birlikte taleplerini düşürmek durumundadırlar. Saat aşaması talep arza eşit oluncaya kadar sürer ve sonraki aşamalara geçilir. Bu tasarımların hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. İkinci kısımda Türkiye'de düzenlenmiş olan önceki ihalelerin kısa bir özeti ve ağırlıklı olarak da 4N ihalesinin detaylarından bahsedilmektedir. Spektrum ihalesi iki aşamalı olarak yapılacaktır. İhaleden bir hafta önce tüm katılımcılar kapalı zarflardaki mühürlü tekliflerini regülasyona iletecek ve sonrasında ihale 26 Mayıs'da açık artırma usulüyle devame decektir. Bütün ihalelerde olduğu gibi burada da bazı kısıtlar,minimum artış bedelleri ve sürecin işleriyle ilgili bir takım kurallar bulunmaktadır. İhale sırayla 800MHz,900MHz,1800MHz,2100MHz ve 2600MHz bantları için yapılacak olup bunların hepsinin taban fiyat ve minimum artış miktarları resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu ihaleyle birlikte Avea 900MHz bandında eşit bir servis sağlayıcı haline gelmektedir. Bu şekidle Vodafone ve Turkcell buradaki avantajlarını kaybetmektedirler. Üçüncü kısımda Türkiye'deki 4N ihalesini göz önünde bulunduran bir model çözümlemesi yer almaktadır. Mevcut klasik modellerde bütçe kısıtlarına genellikle yer verilmemektedir. Tek bir ürün için pek çok model çözümü bulmak mümkünken ihaledeki ürün ve katılımcı sayısı arttıkça bu durum giderek daha zor bir hal almaktadır. Çoklu ürün ve katılımcı koşullarında bütçe kısıtını değerlendirmeye alan modellerde ortaya atılmıştır. Bu çalışmalarda da belirtildiği gibi ürünler değeri yüksek olandan düşük olana doğru bir sırayla satıldığında bunun gelir üzerinde olumlu bir etkisi olmaktadır. Bu hipotez ortak değer varsayımı yerine farklı değerlemelere göre yeniden çözülerek çalışmaya dahil edilmiştir. Bu lisanslara sahip olan operatörlerin ortalama kişi başına gelirleri, müşteri sayıları ve pazar payları gibi kriterleri farklı olduğu için bütçe kısıtları ve değerlemeleri de farklı olacaktır. İhale öncesinde tüm katılımcların kendi değerlemelerini ve bütçe sınırlarını belirlemiş olması beklenir. Bu değerler alacakları yeni frekanslarla elde etmeyi planladıkları gelecekteki gelirlerinin ve buna bağlı maliyetlerinin bugünkü değerlerine indirgenmesinin bir ifadesidir. Ürünlerin satış sırasının geliri nasıl etkilediğini gösteren bu modelle ilgili detaylı bilgi ve ispatlar ek kısmında bulunabilir. Modelin temelindeki varsayım 1800MHz ve 2600MHz bantları dışındaki tüm ihalelerin yaklaşık olarak taban fiyatlarla sonuçlanacağıdır. Modelde pazar lideri ihaledeki iki üründen ikisini ya da en az birisini alabiliyorken ikinci en fazla birini üçüncüyse hiçbirini alamamaktadır. Burada kastı geçen iki ürün 1800MHz ve 2600MHz bantlarındaki en geniş bloklardır. Tüm oyuncuların birbirlerinin bütçeleri ve değerlemeleri hakkında tam bilgi sahibi olduğu şartlarda en düşük bütçeli oyuncu yalnızca bir eşik değer belirleyebilmektedir. Yani modelde Turkcell ya da Vodafone en geniş bandı aldığında diğerinin en geniş ikinci bandı aldığı öngörülmüştür. Mevcut pazar payı ve karlılıklarıyla birlikte 900MHz bandı için ödeyeceği yüksek ücret göz önünde bulundurulduğunda Avea'nın 1800MHz ve 2600MHz bantları için kalan bütçesinin diğer iki operatörden daha düşük olması çok yanlış bir varsayım olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Auction is a method to find an answer for how to assign goods and at what prices. In auctions, sellers usually aim at maximizing auction revenue; whereas, the bidders concern with their own payoffs with respect to their valuations and object prices. Auction theory is an interesting commercial application of game theory and spectrum auctions have a special position in it due to high amount of revenues and complex auction designs. Basically, spectrum is a range of frequencies which is being used for different purposes such as TV broadcasting and mobile telecommunication services. Although it is not a depletable resource like oil reserves or mines, it is still scarce and valuable due to limited available range. For this reason, this strategic public resource should be assigned properly and contribute public welfare. Telecommunications became the most noticeable area of spectrum usage due to its undeniable role in our daily routines or commercial activities. At the very beginning, 2G services introduced SMS and voice call and these services changed our daily life considerably with GSM 900. After the launch of 3G, mobile services gained a different dimension and data has become the main actor of the telecommunication market by using 2100MHz band for UMTS services. Increasing traffic and desire for higher speed resulted in implementation of a new technology called 4G and allocation of additional spectrum in 800MHz and 2600MHz bands for LTE services. In order to assign spectrum to wireless communication providers, governments usually design and organize similar auctions. By auction design, governments aim at efficient usage of available spectrum, downstream competition in the market and reasonable amount of auction revenue which should be convincing for their tax-payers. In 2015, new spectrum auction is planned to be conducted, which aims at providing LTE services in Turkey by next January. The design of Turkish 4G auction is quite similar with previous 3G auction which was conducted in 2008. However, this time everything is more complicated since the number of auctioned blocks increase from 3 to 20. In the previous auction, allocation of 2100 MHz band was the only concern , but now there are 5 different bands which are going to be allocated by sequential auctions. After September 2016, the license owners are allowed to use 900 MHz band for UMTS(3G) services. When we focus on each band separately 800MHz, 900MHz,and 2100MHz auctions might subject to low competition and final prices are expected to be more or less announced reserve prices. Usually, the highest competition occurs in 800MHz band but Turkish auction differs from other auctions in this part. Instead of 800MHz, 1800MHz and 2600MHz bands will be the challenging part of this huge auction which will assign 390MHz spectrum in total. Second chapter of the thesis covers basic auction types and recently implemented some other models. It briefly explains simultaneous and sequential auction concepts. There is also some information about package bidding rather than selling objects individually. Combinatorial clock auction is introduced at the end of this section as the most well-known implementation of package based auction design. In third chapter, the brief history of Turkish spectrum auctions and details of upcoming 4G auction could be found. Basically, upcoming 4G auction has two main stages. First, all participants will submit their sealed envelopes one week prior to auction and after that auction will start with open ascending phase on 26th of May. Activity rules, size of blocks, caps and all other information could be found within this part of the paper. In last section, there is a model which resolves Turkish 4G auction based on some assumptions. Classical auction theory usually does not pay attention to budget constraints and overlooks this fact. On the other hand, there are still some models concerning budget constraints which illustrate that the sequence of auctioned objects affects auction revenue in multi-object auctions. It is better for auctioneer to sell more valuable object prior to others. The main goal of this study is to show that this argument still valid when each bidder has a different private value for auctioned objects. In spectrum auctions, private value assumption is necessary since these licenses would generate different revenues for different winners. Each company has different ARPU, market share and different expectations for future revenues. Prior to auction, each bidder sets its own budget constraint and price thresholds considering the net present values of LTE related future revenue along with its additional cost. In appendices, the proof of the claim is explained in detail.