Risk assessment evaluation of hexane storage tank in a sunflower OİL plant by using areal location of hazardous atmosphere (ALOHA)
Ayçiçek yağı tesisindeki heksan depolama tankının tehlikeli atmosferin alansal lokasyonu kullanarak risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 767371
  2. Yazar: AYŞENUR SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tehlikeli bir kimyasal olarak bilinen hekzan gazının risk değerlendirilmesinin yapılmasındaki amaç ölüm ve yaralanmalar ile biten kazaların ve ürün, fabrika, çalışan, çevre üzerinde yıkıcı etkiye sahip felaktlerin önüne geçmektir. Hekzan gazı kolaylıkla tutuşabilen, alev alabilen, uçucu ve toksik özelliklere sahip tehlikeli kimyasal madde olduğu için, depolanması sırasında da kazaların oluşması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, ayçiçek yağı üretiminde ayçiçeği tohumundan yağ eldesi için ekstraksiyon ünitesinde kullanılan hekzan gazının, depolanması sırasında yangın ve patlama ihtimallerine karşı olası sonuçları incelenmektedir. Ayrıca, yemeklik yağların pek çok farklı alanda temel enerji kaynağı olmaları ve dünya nüfusundaki artış ile birlikte yemeklik yağa olan talebin de artmasından dolayı insan beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu yüzden, ihtiyacı karşılamak adına bazı teknolojik yöntemler (hekzan kullanımı ile gerçekleştirilen kimyasal ekstraksiyon gibi) kullanılarak ayçiçek tohumundan ayçiçek yağ üretimi arttırımı gerçekleştirilir. Kimyasal ekstraksiyon yönteminde çözücü olarak kullanılan ve zararlı kimyasal olarak önümüze çıkan hekzanın depolanması esnasında meydana gelebilecek olası olumsuz sonuçları incelemek adına Areal Location of Hazardous Atmosphere adı verilen bilgisayar programı üç farklı senaryoyu canlandırmak üzere kullanılmıştır. Bu farklı senaryolar (tanktan sızan hekzan gazının herhangi bir yangın olmaksızın sadece çevreye yayılan gaz bulutu oluşturması (birinci senaryo), sızıntı sırasında havuz tipi yangın oluşması (ikinci senaryo), hekzan sızıntısının kaynayan sıvı genleşen buhar patlaması yangınına sebebiyet vermesi (üçüncü senaryo) en olumsuz atmosfer koşullarında tehdit ve güvenlik bölgelerinin tespit edilebilmesi için hekzan gazının fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak kaza oluşumuna göre bu araştırmada tanımlanmakta ve incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of risk assessment about hexane gas as a hazardous chemical is to prevent losses resulting from accidents arranging from injury to death and disasters impacting products, factories, employees, and the environment. Since hexane gas especially in storage tanks is easily flammable, evaporates, and is toxic, this chemical is vulnerable to an accident. The aim of this work is to examine the outcomes of hexane gas in a storage tank in the case of fire or expansion in the extraction unit of a sunflower oil factory. Moreover, as edible oils gain a significant role in human nutrition due to the main energy source with numerous usage purposes and oil growing demand by the excessive growth of the world population, efficiency in the production of sunflower oil from its seed is increased by new modern methods such as chemical extraction by hexane. To make this investigation on the storage tank of hexane during chemical extraction of sunflower oil, the Areal Location of Hazardous Atmosphere (ALOHA) software is applied by simulating three different scenarios as leakage of hazardous chemicals as hexane from its storage tank to the environment without fire (first scenario), during this dispersion with pool fire formation (second scenario), the release of hexane gas with boiling liquid expanding vapor explosion (BELEVEs) (third scenario). These different scenarios will be identified and examined in this thesis to prevent potential accidents. This work will further help to detect threats and safety zones under adverse atmospheric conditions depending on physicochemical feature of hexane gas.