Sakız geveni (Astragalus gummifer labill.)'nin tohum canlılığı üzerine sıcaklık ve bazı dormansi kırma uygulamalarının etkileri
The effects of some dormancy breaking treatment and temperatureon seed vigor of gumtragacanth (Astragalus gummifer labill.)
- Tez No: 767422
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Iğdır İli Aralık İlçesi rüzgar erozyon sahasından tohumları toplanan Sakız Geveni (Astragalus gummifer labill.) bitkisinin çimlenme optimum sıcaklığı ve tohumların dormansi durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında, 2019 yılında yürütülmüştür. Sakız geveni bitkisinin optimum sıcaklığını belirlemek amacıyla tohumlar 10, 15, 20 ve 25 °C sıcaklıklarda karanlık ortamda ve 20/10 °C 12/12 saat, 20/15 °C 12/12 saat, 25/10°C 12/12, 25/15 °C 12/12, saat değişken sıcaklıkta karanlık ortamda 28 gün boyunca çimlendirmeye alınmıştır. 28. günün sonunda toplam, normal, anormal tohum çimlenme oranı ile ortalama tohum çimlenme çıkış zamanı (süresi) incelenmiştir. Çalışmasonucunda en yüksek toplam tohum çimlenme oranı %10.7 ile 25/10 oC ve 25/15 oC sıcaklıklarda belirlenmiş ve %99.3 oranında tohumlarda dormansi olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ikinci önemli amacı olan farklı dormansi kırma yöntemleri (matrik priming, hidro priming, giberallik asit, potasyum nitrat, soğuk katlama, sıcak katlama, sıcak + soğuk katlama, soğuk + sıcak katlama, soğuk suda bekletme, sıcak suda bekletme, mekanik aşındırmave kimyasal aşındırma) test edilmiştir. Yapılan dormansi kırma uygulamaları sonunda tohumlar en yüksek toplam çimlenme oranlarının elde edildiği 25/10 oC ve 25/15 oC sıcaklıklarda tekrar çimlendirmeye alınmıştır. Çalışma sonunda en yüksek toplam çimlenme yüzdesinin %50.7 ile sıcak suda bekletme (2 dakika) uygulamasından alındığı ortaya konmuştur. En düşük toplam tohum çimlenme oranları ise %10.7 ile kontrol, hidropriming (48 saat), giberallik asit (500 ppm), potasyum nitrat (%2) ve kimyasal aşındırma (20 saniye) uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the germination optimum temperature and dormancy of the seeds of the Sakız gum (Astragalus gummifer Labill.) Plant, whose seeds were collected from the erosion field of the province of Aralik in Iğdır, was carried out. The study was conducted in the laboratory of Iğdır University Faculty of Agriculture Department of Field Crops in 2019. In order to determine the optimum temperature of the gum grain plant, the seed sare in the dark environment at 10, 15, 20 and 25 °C and 20/10 °C 12/12 hours, 20/15 °C 12/12 hours, 25/10 °C 12/12, It was germinated at 25/15 ° C 12/12 hours, in the dark environment at variable temperature for 28 days. At the end of day 28, total germination rate, normal germination rate, abnormal germination rate and average emergence time (duration) were examined. As a result of the resear ches, temperatu revalues of the highest total germination rate were found to be 25/10 °C and 25/15. °C matric priming application, hydro priming application, giberallic acid application potassium nitrate application, cold folding application, hot folding application, cold water holding application, hot water holding application, mechanic alabrasion application, chemical etching application hot + cold folding The seeds were germinated at 25/10 °C and 25/15. °C When there sults of the application are examined, the application with the highest rate of total germination is the application of soaking in hot water (2 minutes) and this rate was % 50.7. The lowest total germination rate was %10.7 in control, hydro priming (48 hours), gibrallic acid (500 ppm), potassium nitrate (2%), chemical etching (20 seconds) applications.