DLD-1 insan kolon kanseri hücre soyunda 5-flourourasil öncesi ve sonrası GST izozimleri, ilaç dirençlilik proteinlerinin ve apoptotik etkisinin araştırılması
Investigation of GST isoenzymes, multidrug resistance proteins and apoptotic effect in DLD-1 human colon cancer cell line before after 5-flourouracil treatment
  1. Tez No: 767436
  2. Yazar: FATIMA NURDAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çoklu ilaç direnci, kemoterapinin kanser tedavisi üzerindeki etkisini sınırlayan önemli bir faktördür. İlaç taşıma ve apoptoz bozuklukları, redoks homeostazının bozulması, çoklu ilaç direncine yol açan ana mekanizmalar arasındadır. Tez çalışmasında, DLD-1 insan kolon kanseri hücre soyunda, 5-FU (5 -Flourourasil ) öncesi ve sonrası GST izozimleri, ilaç dirençlilik proteinleri (MDR-1, MRP-1, MRP-2, MRP-3, MRP-6, MRP-7) ve apoptotik (p38, p53, bcl-2, kaspaz-3) etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte 46 kolon adenokanser dokusunda apoptotik proteinler, Ki-67, SOX-9, E-kaderin,p38, p53, bcl-2, kaspaz-3 protein ekspresyonlarının prognostik faktörlerle ilişkisi incelendi. GST izozimleri (GSTA1, GSTM1, GSTT1, GSTZ1, GSTK1 ve GSTO1), bcl 2 ve p53 proteinlerinden daha yüksek ekspresyona sahip olduğu bulundu. MDR-1 ve MRP-1 ekspresyonları 5 -Flourourasil öncesi ve sonrası immünositokimyasal olarak farklılık göstermedi. Sitotoksisite düzeyi ile uygulanan ilaç konsantrasyonu arasında doğrudan bir ilişki olduğu belirlendi. İlacın dozu arttıkça sitotoksik etki de arttı. Bazı apoptotik belirteçler (p38, p53, bcl-2, kaspaz-3), GST izozimleri ve ilaç direnç proteinleri (MDR-1 ve MRP-1 hariç), diğer çalışılan proteinler kontrole göre daha fazla ekspresyon gösterdi. İmmunohistokimyasal metodla çalışılan 46 kolon adenokanser dokusunda, p53 ekspresyonu ile tümörün derinliği arasında, E kaderin ekspresyonu ile tümör grade (derecesi), Ki-67 ekspresyonu ile hastaların yaşı arasında istatistiksel olarak (p60) pozitif ilişki bulunmuştur. G2 vakalarında, E-kaderin ekspresyonu %54,35 ile en yüksek ekspresyon değerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
ÇMultidrug resistance is an important factor limiting the effect of chemotherapy on cancer treatment. Disorders of drug transport and apoptosis, disruption of redox homeostasis are among the main mechanisms leading to multidrug resistance. In the thesis study, GST isozymes, drug resistance proteins (MDR-1, MRP-1, MRP-2, MRP-3, MRP-6, MRP-7) and drug resistance proteins before and after 5-FU ( 5-Flourouracil ) were found in DLD-1 human colon cancer cell line. Apoptotic (p38, p53, bcl-2, caspase-3) effect was investigated. In addition, the relationship between apoptotic proteins, Ki-67, SOX-9, E-cadherin, p38, p53, bcl-2, caspase-3 protein expressions and prognostic factors in 46 colon adenocancer tissues was investigated. GST isozymes (GSTA1, GSTM1, GSTT1, GSTZ1, GSTK1 and GSTO1) were found to have higher expression than bcl-2 and p53 proteins. Expressions of MDR-1 and MRP-1 did not differ immunocytochemically before and after 5-FU. It was determined that there was a direct relationship between the cytotoxicity level and the drug concentration administered. As the dose of the drug increased, the cytotoxic effect also increased. Some apoptotic markers (p38, p53, bcl-2, caspase-3), GST isozymes and drug resistance proteins (except MDR-1 and MRP-1), other studied proteins showed higher expression than control. A statistically significant (p60). In G2 cases, E-cadherin expression has the highest expression value with 54.35%.