Crocus sativus L. ve Myrtus communis L. ekstraktlarının antigenotoksik ve antikarsinojenik etkilerinin incelenmesi
Investigation of antigenotoxic and anticarcinogenic effects of Crocus sativus L. and Myrtus communis L. extracts
  1. Tez No: 444328
  2. Yazar: SELDA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR ARICA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada safran (Crocus sativus L.) ve mersin (Myrtus communis L.) meyve ve yapraklarından elde edilen ekstraktların antigenotoksik ve antikarsinojenik etkileri somatik mutasyon ve rekombinasyon testi (SMART), 3-(4,5-dimetil tiyazol-2-yl)-2,5-difenil tetrazolium bromid (MTT) testi ve floresan mikroskopi yöntemleri ile incelenmiştir. Pozitif kontrol olarak genotoksik ve karsinojenik etkileri bilinen ve birçok kanser hastalığının tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlardan biri olan doksorubisin kullanılmıştır. İncelenen bitki ekstraktlarının üç farklı dozu (1 mg/ml, 5 mg/ml, 10 mg/ml) ayrı ayrı ve doksorubisin (0,125 mg/ml) ile birlikte flare (flr3) ve çoklu kanat kılı (mwh) mutant işaret genlerini taşıyan 72 ± 4 saatlik transheterozigot Drosophila melanogaster larvalarına uygulanmış ve etkileri SMART ile değerlendirilmiştir. Hücre kültürü çalışmalarında bitki ekstraktlarının 4 farklı dozu (100 µg/ml, 200 µg/ml, 400 µg/ml, 800 µg/ml) ayrı ayrı ve doksorubisin (10 µM) ile birlikte, DLD-1 (insan kolon kanseri) hücre hattına uygulanmış, etkileri MTT ve floresan mikroskopi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre safran, mersin meyve ve yaprak ekstraktlarının test edilen dozlarda genotoksik etki göstermedikleri, doksorubisinin genotoksik etkisine karşı antigenotoksik etki gösterdikleri belirlenmiştir. Ekstraktların DLD-1 hücre hattı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi sonucunda, uygulanan dozlarda her üç ekstraktın sitotoksik, mersin meyve ve yaprak ekstraklarının nekrotik etki gösterdikleri saptanmıştır. Ekstraktların uygulanan dozlarda apoptotik etkiye neden olmadıkları gözlenmiştir. Ayrıca kombine uygulamalarda ekstraktların doksorubisinin sitotoksik ve nekrotik etkisini bazı dozlarda arttırdığı, apoptotik etkisini ise engellediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the antigenotoxic and anticarcinogenic effects of the extracts obtained from saffron (Crocus sativus L.) and myrtle (Myrtus communis L.) fruits and leaves were investigated by somatic mutation and recombination test (SMART), 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test and fluorescent microscopy method. Doxorubicin, is one of the chemotherapeutic drugs used for treatment of many types of cancer and genotoxic and carcinogenic effects are known, was used as positive control. Three different doses of the investigated plant extracts (1 mg / ml, 5 mg / ml, 10 mg / ml) were applied separately and combined with doxorubicin (0.125 mg / ml) to the 72 ± 4 hours transheterozygous Drosophila melanogaster larvae for flare (flr3) and multiple wing hair (mwh) mutant marker gene and their effect were evaluated by SMART. In cell culture studies four different doses (100 µg/ml, 200 µg/ml, 400 µg/ml, 800 µg/ml) of plant extracts were applied separately and combined with doxorubicin (10 µM) to DLD-1 (human colon cancer) cell line and their effect were evaluated by MTT and fluorescent microscopy method. According to the data obtained from this study, saffron, myrtle fruit and leaf extracts did not show genotoxic effect, but show antigenotoxic effect against the genotoxic effect of doxorubicin at the doses tested. As a result of evaluation of the effects of the extracts on DLD-1 cell line, it was detected all three extracts showed cytotoxic effect, myrtle fruit and leaf extracts showed necrotic effect at the doses applied. It was observed extracts did not cause apoptotic effect at the doses applied. In addition, it was observed extracts increased the cytotoxic and necrotic effects of the doxorubicin at some doses but inhibited its apoptotic effect.