Yeni nesil TİO2/F127@MWCNT nanokompozit parçacığının hazırlanması, karakterizasyonu ve organik madde giderilmesinde uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the preparation, characterization, and applicability of the new generation TİO2/F127@MWCNT nanocomposite particle in the removal of organic materials
- Tez No: 767435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Pluronic F127 kaplı TİO2/F127@MWCNT nanokatalizör, hidrotermal bir yöntem kullanılarak hazırlandı. Sentezlenen nanokatalizörün morfolojisi ve fizikokimyasal özelliklerini belirlemek için bir dizi ileri düzey karakterizasyon yapıldı. Sonokatalitik ve Fenton benzeri bir katalizör olarak Pluronic F127 kaplı TİO2/F127@MWCNT nanoparçacığın, Metilen Mavisi (MB) bozunmasında son derece iyi bir etkiye sahip olduğu bulundu. Ayrıca hidrojen peroksit (H2O2) varlığında Ti gibi faktörlerin valans değişikliklerinin MB'nin bozunması üzerinde önemli bir sinerjistik etkisini olduğu ispatlandı. H2O2 taneciklerinden oluşan OH• ve O• gibi radikallerin oluşma hızının artırılmasının MB bozulma verimi üzerinde önemli bir etkililiğinin olduğu tespit edildi. Sunulan sonuçlar, Pluronic F127 kaplı TİO2/F127@MWCNT nanokatalizörünün organik boyar madde bozunmasında potansiyel kullanımları için oldukça etkili bir aday olarak düşünülebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Pluronic F127 coated TiO2/F127@MWCNT nanocatalyst was prepared using the hydrothermal method. A series of advanced characterizations were performed to determine the morphology and physicochemical properties of the synthesized nanocatalyst. As a sonocatalytic and Fenton-like catalyst, the Pluronic F127 coated TiO2/F127@MWCNT nanoparticle was found to have an extremely good effect on Methylene Blue (MB) degradation. It has also been proven that valence changes of factors such as Ti in the presence of hydrogen peroxide (H2O2) have a significant synergistic effect on the degradation of MB. It was determined that increasing the formation rate of radicals such as OH• and O• formed from H2O2 particles significantly affected the MB degradation efficiency. The presented results showed that the Pluronic F127 coated TiO2/F127@MWCNT nanocatalyst can be considered a highly effective candidate for potential uses in organic dyestuff degradation.