Agro-meteorolojik yöntemle buğday verim tahmini
Wheat yield forecasting using agro meteorologic method
  1. Tez No: 76745
  2. Yazar: LÜTFİYE BÜYÜKTANGAL (ŞEREN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AGRO-METEOROLOJTK YÖNTEMLE BUĞDAY VERİM TAHMİNİ Lütfiye BÜYÜKTANGAL (SEREN) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Süleyman KODAL 1998, Sayfa : 138 Jüri : Prof. Dr. Süleyman KODAL Prof. Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Bu araştırmada, Türkiye'de buğday üretiminde önemli yeri olan 39 ile ait 233 ilçede buğday verim değerlerine etkili iklim elemanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada dikkate atanan 137 farklı iklim elemanının buğday verimine etkisinin belirlenmesinde Kademeli Çoklu Regresyon Yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü yıllara ilişkin buğday verim değerleri Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı, iklim elemanları Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarından alınmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye genelinde buğday verimine etkili iklim elemanlarının sırasıyla; zaman faktörü, aralık ayı üçüncü on günlük toplam yağış miktarı, aralık ayı üçüncü on günlük yağış miktarı, haziran ayı toplam yağış miktarı, nisan ayı üçüncü on günlük 2.6 mm'den büyük yağışlı günler sayısı ve mayıs ayı üçüncü on günlük 1 mm'den büyük yağışlı günler sayısı olduğu saptanmıştır. Ayrıca, belirlenen iklim elemanları yardımıyla ilçeler için ileriye dönük buğday verim tahmininde kullanılabilecek tahmin eşitlikleri elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Türkiye, buğday verimi, iklim faktörleri, kademeli çoklu regresyon yöntemi, agrometeorolojik verim tahmini.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS WHEAT YIELD FORECASTING USING AGRO-METEOROLOGIC METHOD Lütfiye BÜYÜKTANGAL (ŞEREN) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Süleyman KODAL 1998, Page : 138 Jury : Prof. Dr. Süleyman KODAL Prof. Dr. Mehmet APAN Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM The main purpose of this study was to obtain the effect of climatic factors to wheat yield in Turkey. In the research by the help of the computers, multiple stepwise regression method was used and effect of 137 various climatic factors to wheat yield were investigated. As a result, the most effective climatic factors to wheat yield in Turkey were found as; time variable, rainfall of december, rainfall of June, more than 2.6 mm rainy days in april, more than 1 mm rainy days in may. By the help of determined climatic factors for town, esimated equations that could be used for esimated wheat production in the future were obtained. KEY WORDS : Turkey, wheat yield, climatic factors, stepwise multiple regression method, agrometeorologic yield estimation.