Kekik bitkisinin Ege Bölgesi'nde üretilmesi, toplanması, işlenmesi, iç ve dış pazarlaması üzerine bir araştırma
A Study on harvesting, production, processing, national and international marketing of thyme in the aegean region
- Tez No: 76744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Araştırmanın amacı, doğal ürünlere yönelik talep artışına bağlı olarak, Ege Bölgesi' nde doğada kendiliğinden yetişen bitkilerinden biri olan kekik bitkisinin doğal yetişme ortamındaki envanter tespiti ile üretime alınma çabalanndaki gelişmeleri, pazarlama yapısını ve bu yapıda yer alan sorunları belirleyerek; üretim, işleme ve pazarlama aşamalarında karşılaşılan sorunlara ışık tutmaktadır. Bu amaçla ; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden kekik tohumu alan illerden ilk 3 sıralamaya giren, İzmir, Manisa ve Muğla illerindeki, doğal kekik toplama alanlarında doğadan toplayıcılar, aracılar ve dışsatım firmalarına gayeli örnekleme, kültürel üreticilerine ise, tamsayım yoluyla ulaştırılarak anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, doğadan toplayıcılar ile kültürel üreticilerin organize olmamaları nedeniyle kekik piyasanın fiyat oluşumunda etkili olamadıkları gözlenmiştir. Araştırma kapsamındaki illerden yalnızca Muğla'da kekik işleme ve dışsatım yapan 1 tane kooperatif bulunmaktadır. Dışsatıma ve işleyici firmaların % 32,61 oranında kekik türü ve kalitesine göre değişen oranlarda kar marjına sahip olduğu, kaliteli kekiğin satış fiyatından doğadan toplayıcıların %28,48, aracıların %8,59,oranmda pay aldıkları belirlenmiştir. Çalışmada, üretim-işleme ve dışsatım aşamalarında rekabetin ve bilgisizliğin kekik de kalite ve gen kaybı ile toprak erozyonuna yol açmasının temel sorunları oluşturduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at making an inventory in the natural growing environment of the thyme, a self-growing natural plant in the Aegean Region, and determining any developments in production attemps in line with the increased demand towards the natural products as well as the marketing structure and problems, and finding out solutions for any problems encountered in the courses of production, processing and marketing. For this purpose, a questionnaire was applied by target sampling to the natural field harvesters, intermediaries and exporters, and by full count to the cultural producers in the cities of Izmir, Manisa and Mugla which take the first three ranks amongst those who purchases thyme seeds from the Aegean Institute of Agricultural research. The research results revealed that the natural field harvesters and cultural producers were not effective in price formation over the thyme market due to the lack of organization. Only Mugla among three cities has one cooperative dealing in thyme processing and exportation. It was observed that the exporters and processors had a profit margin of 31.62% variable depending on the kind and quality of thyme, while the sales price of quality thyme provides a profit of 28.48% to the naturaL field harvesters and 8.59% to the intermediaries.The study showed that the competaition and lack of knowledge in the production- processing and export stages leading, to a poor quality and gene loss in thyme and soil erosion were the main problems.