Nevşehir Derinkuyu yöresi yağmurlama sulamalarında sistem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of system performance in Nevşehir Derinkuyu sprinkler irrigation region
  1. Tez No: 76746
  2. Yazar: TUBA DEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi NEVŞEHİR DERİNKUYU YÖRESİ YAĞMURLAMA SULAMALARINDA SİSTEM PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ Tuba DEMİRALP Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Süleyman KODAL 1998, Sayfa:78 Jüri: Prof.Dr. Süleyman KODAL Prof. Dr. Mehmet APAN Doç. Dr. Kemal SÖNMEZ Bu çalışmada, Nevşehir Derinkuyu yöresinde patates tarımı yapılan alanlardaki su kullanımının yeterlilik düzeyi belirlenmiş, sulamalarda kullanılan yağmurlama sistem performansı değerlendirilmiş, sulama uygulamalarından kaynaklanan sakıncalar tespit edilmiş ve bunlara ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir. Bunun için, yağmurlama yöntemiyle sulama yapan 125 çifçide anket yapılmış, anket sonuçlarına göre yöre koşullarını temsil eden 25 işletmede sulama sistemi ve sulama uygulamaları değerlendirilmiştir. İncelenen işletmelerin tamamının arazinin konum ve şekline göre uygun biçimde yerleştirildiği, ancak % 24'ünün uygun işletme basıncında ve tertip aralığında işletilmediği ve % 40'ında ise lateral ve ana boru hattı çaplarının uygun biçimde seçilmediği belirlenmiştir. Yörede genellikle çiftçilerin her sulamada miktar olarak fazla sulama suyu uyguladıkları, ancak bitkinin büyüme mevsimi boyunca su tüketimini tam karşılayacak ve bitkiyi su eksikliğinden kaynaklanan gerilime sokmayacak biçimde yeterli sulamanın yapılmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte IRSIS bilgisayar yazılımıyla mevcut sulama uygulamaları değerlendirilmiş ve yöre koşullarına uygun optimum, pratik ve kısıntılı sulama zamanı programları önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yağmurlama sulama, sistem performansı, sulama zamanı planlaması, patates.
Özet (Çeviri)
// ABSTRACT Master Thesis EVALUATION OF SYSTEM PERFORMANCE IN NEVŞEHİR DERİNKUYU SPRINKLER IRRIGATION REGION Tuba DEMİRALP Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Buildings and Irrigation Supervisor: Prof.Dr.Süleyman KODAL 1998, Page: 78 Jury: Prof.Dr.Süleyman KODAL Prof. Dr. Mehmet APAN Assoc. Prof. Dr. Kemal SÖNMEZ The aims of this study were to determine the adequacy level of water use, to evaluate of sprinkler irrigation system performance to, find out problems orriented irrigation applications and to give some solutions and recommendations. Questionmaire was achieved with 125 farmers performed sprinkler irrigation. Irrigation systems and irrigation applications were evaluated in 25 farms reprensanted site conditions, considering questionmaire results. Sprinkler irrigation systems investigated were situated considering land situation and shape on whole farm unit, but, 24 % of which were not operated in convenient operating pressure and sprinkler intervals, and in 40 % of which produce of main and lateral lines were not selected conveniently. Generally, excessive irrigation water was applied in the region. However, irrigation applications were not enough to meet crop water requiremens during total growing season and not to suffer from stress lack of water. Moreover, the IRSIS computer software was used to evaluate existing irrigation applications and optimum and practice and reduction irrigation schedules were recommended for site conditions. KEY WORDS: Sprinkler irrigation, system performance, irrigation scheduling, potato.