Uluslararası hukukta deniz haydutluğu: Aden körfezi
Maritime piracy in international law: Gulf of Aden
  1. Tez No: 767576
  2. Yazar: HAMDYA OMAR WABERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Deniz haydutluğu, deniz yolu ulaşımı ve ticareti için hep tehdit oluşturmuştur. 21. yüzyılda bu tehdidin varlığı devam etmiştir. Özellikle Somali açıklarıyla Aden Körfezi'ndeki deniz haydutluğu eylemlerinin artması, uluslararası toplumun da dikkatini çekmiş ve Somalili deniz haydutlarına karşı mücadele faaliyetlerinin başlamasına yol açmıştır. Bu bağlamda dünyadaki deniz yollarıyla yapılan ticaretin yaklaşık beşte birlik bölümünün gerçekleştirildiği Aden Körfezi'nde yoğun bir şekilde eylemlerini gerçekleştiren Somalili deniz haydutlarına karşı önlem alınması için uluslararası toplum tarafından harekete geçilmiştir. Bu çerçevede Somalili deniz haydutlarına yönelik mücadeleyi teşvik etmek amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde birtakım kararlar alınmış ve Somali açıklarıyla Aden Körfezi'nde deniz haydutluğu eylemlerinin engellenmesi için bölgeye askerî donanmalar gönderilerek çok uluslu operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda tezin çalışılmasındaki amaç, önce uluslararası hukukta deniz haydutluğu tanımının tarihsel süreç içinde gelişimini ortaya koymak, deniz haydutluğunun önlenmesi yöntemlerini belirlemek, Somali açıklarıyla Aden Körfezi'ndeki deniz haydutluğunun ortaya çıkış nedenlerini tespit ederek bölgedeki eylemlerin uluslararası topluma etkisinin boyutunu analiz etmek ve uluslararası hukuk çerçevesinde deniz haydutluğu eylemlerinin Aden Körfezi'nde önlenmesini incelemektir. Sonuçta Somalili deniz haydutlarına karşı yürütülen mücadele çok hassas ve önemli bir konudur. Bu hassas konuya dair yapılacak tüm çalışmaların her adımının oldukça detaylı biçimde planlanması ve ardından pratikte uygulanması gereklidir. Ayrıca uluslararası toplumun, Somali'deki durumun daha da kötüye gitmemesi bakımından da deniz haydutluğu faaliyetlerine karşı oldukça dikkatli bir tavır sergilemesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Piracy has always threatened maritime transportation and trade. This threat persists in the 21st century. The increase of maritime piracy especially in the Gulf of Aden and off the coast of Somalia has also attracted the international community attention and led to the establishment of counter-piracy activities in Somalia. In this context, the international community has taken preventive measures against Somalia's pirates. Reduce the intensity of their activities in the Gulf of Aden, where approximately one-fifth of the trade takes place to raise awareness and encourage the fight against Somali piracy, several decisions have been taken by the United Nations Security Council. And multinational operations were conducted by sending military navies in the region to prevent piracy activities in the Gulf of Aden, off the coast of Somalia. The purpose of the thesis is to first reveal the development of the definition of piracy in international law in the historical process. To determine the methods of prevention of piracy and to determine the reasons for the emergence of piracy in the Gulf of Aden off the Somali coast. Second, analyse the extent of the effects of regional actions on the international community and analyse the magnitude of the impact of piracy under international law. It also examines the prevention of piracy in the Gulf of Aden. After all, the fight against piracy in Somalia is an extremely delicate and important issue. Each step of all the work to be done on this sensitive topic must be planned in a very detailed manner and then put into practice. Furthermore, the international community needs to take a very cautious approach to piracy so that the situation in Somalia does not get worse.