Hafif agregalar içeren harçlarda farklı agrega, çimento ve elyaf tipinin ısı iletkenlik ve yangın dayanım performansına etkisi
The effect of different aggregate, cement and fiber types on thermal conductivity and fire resistance performance in mortars containing light aggregate
- Tez No: 767615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada farklı boyutlarda ve tiplerde agrega, çimento ve elyaf tipleri kullanımları ile çimento esaslı hafif ağırlıklı sıva hazırlanmıştır. Çalışmada, yangın performansına etkisi Avrupa Normları (EN) dikkate alınmıştır. Tüm formüllerde hafif agrega olarak vermikülit ve perlit içeren hacmen aynı oranlarda kullanılmıştır. Çimento tipleri olarak, Cem I tip gri renk portland çimento, Cem I tipi beyaz renk portland çimento, kalsiyum alüminatlı çimento ve kalsiyum alüminatlı refrakter çimentolar kullanılmıştır. Çalışmalarda, farklı boyutlarda kalsiyum karbonat agregalar kullanılarak, agreganın etkisi gözlenmiştir. Kalsiyum karbonat agrega çalışmalarına ek olarak, benzer agrega boyutunda silis kumu agregası kullanılarak test performansları incelenmiştir. Son olarak da, farklı elyaf ürünleri formülasyona eklenerek, yangın dayanımına etkisi incelenmiştir. Basınç dayanımı sonuçları yanında EN 998-1 standardında yer alan diğer testler de gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, tüm çalışmalarda, 800 °C derecelik ısıya 2 saat boyunca maruz kalmaları sonrasında kütle kayıpları oluştuğu ve basınç dayanım değerlerinin başlangıç değerlerine göre daha düşük basınç dayanımı performansı gösterdikleri görülmüştür. Ürünlerin performansına en yüksek etkinin elyaf kullanımı olan ürünlerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, cement based light weight plaster was prepared by using different sizes and types of aggregate, cement and fiber types. In the study, the effect of the European Norms (EN) on the fire performance was taken into account. In all formulas, vermiculite and perlite containing light aggregates were used in the same proportions by volume. As cement types, Cem I type gray color portland cement, Cem I type white color portland cement, calcium aluminate cement and calcium aluminate refractory cements were used. In the studies, the effect of the aggregate was observed by using calcium carbonate aggregates of different sizes. In addition to calcium carbonate aggregate studies, test performances were investigated using silica sand aggregate with similar aggregate size. Finally, different fiber products were added to the formulation and their effect on fire resistance was investigated. In addition to the compressive strength results, other tests in the EN 998-1 standard were also carried out. As a result, in all studies, it was observed that after being exposed to 800 °C heat for 2 hours, mass losses occurred and their compressive strength values showed lower compressive strength performance than the initial values. It has been observed that the highest effect on the performance of the products is in the products with fiber use.