Mersin meyve ve yaprak ekstraktları ile yağlarının in vitro koşullarda ve model gıdalarda bazı patojen mikroorganizmalar üzerindeki inhibisyon etkisinin araştırılması
Investigation of the inhibition effect of myrtle fruit and leaf extracts and its oils on some pathogenic microorganisms in vitro and in model foods
- Tez No: 767616
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, mersin meyve ve yaprak ekstratları, esansiyel yağları ve hidrosollerinin antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan, toplam fenolik madde miktarları ve sinerjistik etkileri araştırılmıştır. Antimikrobiyal, antibiyofilm, antioksidan aktiviteleri yüksek ve toplam fenolik madde miktarı fazla olan seçilmiş ekstrakt ile ultrases uygulamalarının kombinasyonunun tavuk fileto ve elma örneklerine inoküle edilen test kültürleri (Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Salmonella Typhimurium ATCC 13311, Escherichia coli O157:H7 ATCC 43895) üzerine inhibisyon etkisi incelenmiştir. En uygun ekstrakt konsantrasyonu ve ultrases uygulama süresinin belirlenmesi amacıyla Merkezi Bütünleşik Dizayn Tasarımı (CCD) yöntemi kullanılarak işlem koşulları optimize edilmiştir. Elde edilen optimum koşullarda işlem uygulanmış gıda örnekleri 7 gün boyunca 4ºC'de depolanmış, depolama süresince (0, 3, 5, 7. günlerde) örneklerin mikrobiyolojik (test kültürleri, aerobik mezofilik bakteri, küf ve maya, laktik asit bakteri sayıları) ve duyusal özellikleri ile pH ve renk değişimleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, S. aureus'un 0,02 mg/mL-25,0 mg/mL minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) değerleri ile en hassas, en dirençli mikroorganizmanın ise 1,56-22,84 mg/mL MİK değerleri ile E. coli O157:H7 olduğu bulunmuştur. En yüksek toplam fenolik madde miktarı 338,91 mg GAE/g ile yaprak etanol ekstraktında tespit edilmiş olup, yaprak ekstraktları için ekstraksiyonda kullanılan solventin fenolik madde miktarı üzerine etkili olduğu belirlenmiştir (p0,05). Çalışma sonucunda, mersin yaprağı etanol ekstraktının ultrases uygulaması ile birlikte kullanımının elmalara inoküle edilmiş patojen mikroorganizmalara karşı inhibisyon etkisinin olduğu belirlenmiştir. Mersin ekstrakt veya esansiyel yağlarının etkili antimikrobiyal, antibiyofilm ve antioksidan özellikleri ile yüksek fenolik madde miktarları sayesinde kimyasal koruyucular yerine doğal bir koruyucu olarak kullanılabileceği ve gıda güvenliğinin sağlanmasında umut vaad eden bir yöntem olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, myrtle fruits and leaves extracts, essential oils and hydrosols have been investigated for antimicrobial, antibiofilm, antioxidant, synergistic effects and total amount of phenolic substances. The antimicrobial effects of the selected extract with the highest antimicrobial, antibiofilm, antioxidant activities and total phenolic substance content in combination with ultrasound treatment on test cultures (Staphylococcus aureus ATCC 6538P, Salmonella Typhimurium ATCC 13311, Escherichia coli O157:H7 ATCC 43895) inoculated to chicken fillet and apple samples were examined. Optimization process was carried out using the Central Composite Design method to determine the most convenient concentration and ultrasound application time. The food samples that were treated under optimum conditions were stored at 4 ºC for 7 days. During the storage period (0, 3, 5, 7 days), microbiological (number of pathogenic microorganisms, aerobic mesophilic bacteria, molds and yeasts and lactic acid bacteria), and sensory properties as well as the changes in pH and color values of the samples were determined. The results of the study showed that the most sensitive microorganism was S. aureus with minimum inhibition concentration (MIC) values ranging between 0.02 mg/mL-25.0 mg/mL, and the most resistant microorganism was found as E. coli O157:H7 with MIC values of 1.56-22.84 mg/mL. The highest amount of total phenolic substance was detected in ethanol extract of myrtle leaves with a value of 338.91 mg GAE/g, and it was determined that the solvent used for leaf extracts influence the amount of phenolic compounds (p0.05). As a result of the study, it was found that the use of myrtle leaf ethanol extract with ultrasound application has an inhibitory effect against pathogenic microorganisms inoculated to apple samples. Myrtle extracts or essential oils which are high in phenolic content have effective antimicrobial, antibiofilm and antioxidant properties; therefore, instead of chemical preservatives, they can be used as antimicrobial agents and provide an alternative process for ensuring food safety.