Uçucu kül ve bazı organik materyallerin toprak biyolojik aktivitesi üzerine etkisi
The Effects of the fly ash and some organic subtrates on the soil biological activities
- Tez No: 76762
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uçucu kül amenajmanı uygulanan topraklarda fiziksel ve kimyasal özellikler, bitki yetiştirme sistemi hakkında çok şey bilinmektedir. Ancak uçucu küllerin toprak mikrobiyal aktivitesi üzerine etkileri hakkında bilgiler oldukça azdır. Bu araştırmada artan dozlarda uçucu kül (0-100-400-700 ton ha'1 ) ve tek doz organik materyal ( hümik asit ve mantar kompostu) kullanıldı. C02 çıkışı, alkali ve asit fosfataz enzim aktivitesi, azot mineralizasyonu gözlendi. İstatistiki analizler uçucu kül-organik materyal uygulanmış toprak ve yanlızca uçucu kül uygulanmış toprak arasında fark olmadığını göstermiştir. Bunlara ek olarak hümik asit+uçucu kül+toprak;mantar kompostu+uçucu kül+toprak ve uçucu kül toprak uygulamaları arasında bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Much is known regarding plant establishment on chemical and physical properties of fly ash amendeds soils. However, we have little information about the influence of fly ash on soil microbial activities. In this research, increasing fly ash doses (0-100-400-700 tonnes ha1) and unique organic matter dose (mimic acid and mushroom compost) were used. C02 evaluation, alkaline and acid phosphatese enzyme activities, N-mineralization were observed. Statistical analyses showed no difference in biological activities between fly ash-organic matter amended soil and only fly ash amended soil.AdditionaIIy,there was no difference between applications of mimic acid+fly ash+soil;mushroom compost+fly ash+soil and fly ash+soil. However,the effects of fly ash doses as well as their interactions with the incubation periods were statistically significant at the level of p In conclusion fly ash noteable declined all examined biological activities and N mineralization.