Covid 19 salgın sürecinde kanser hastalarının sağlık hizmetine erişim durumlarına yönelik ölçek geliştirilmesi ve incelenmesi
Development and investigation of a scale for the access to healthcare patients with cancer during the Covid 19 epidemic
- Tez No: 767620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışma, Covid-19 salgın sürecinde kanser hastalarının sağlık hizmetine erişim ve kullanım durumlarının incelenerek, sağlık hizmetine erişim durumlarını belirlemeye yönelik ölçek geliştirmek amacıyla yapılmış metodolojik bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın çalışma grubunu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Onkoloji Merkezi Ayaktan Tedavi Ünitesinden sağlık hizmeti alan toplam 640 (403+237) kanser hastası oluşturmaktadır. Çalışma Nisan 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada herhangi bir örneklem seçimine gidilmemiş, salgın sürecinde kanser sağlık hizmeti alan hastaların hepsine ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada;“Hasta Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Covid-19 Salgın Sürecinde Kanser Hastalarının Sağlık Hizmetine Erişim Durumu Ölçeğinin”taslak formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 ve AMOS 25.0 istatistik paket programları kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 55,60±13,53 (min:20, max:80) ve %51,1'i (206) kadın, %48,9' u (197) erkektir. Katılımcıların; %78,2'si (315) evli, %11,9'u (48) dul ve %9,9'u (40) bekar olup, %36,2'si (146) emekli ve %41,5'i (167) ise çalışmamaktadır. Aylık geliri 1000-3000tl arasında olan kişi sayısı %46,6 (188) olup büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Katılımcıların %68,2'si (275) il merkezinde yaşarken, %18,1'i (73) ilçe, %13'7'si (55) ise köyde yaşamaktadır. Kanser tanıları; %24,8'i (100) meme, %22,6'sı (91) akciğer, %11,2' si (45) kolon, %9,2'si (37) mide, %6,7'si (27) prostat ve %25,3'ü (102) ise diğer kanserlerden oluşmaktadır. Katılımcıların %59,6'sı (240) kanser tanısını salgın sürecinde alırken, %40,4'ü (163) ise salgından önce tanı almıştır. Salgın öncesi tanı alan hastaların sağlık hizmetinden memnuniyetleri kıyaslandığında: %60,1'i (98) farklılık olmadığını söylerken, %31,9'u (52) salgın öncesi, %8'i (13) ise salgın dönemindeki sağlık hizmetinden daha memnun kaldıklarını söylemiştir. Ölçek kapsam geçerliği için 20 uzman görüşü alınmış ve 45 maddelik havuzdan 10 madde çıkarılmıştır. Uzman önerisi ile bir madde eklenerek 36 madelik taslak ölçek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a methodological study conducted to develop a scale to determine the access status of health care services by examining the access and use of health care services of cancer patients during the Covid-19 epidemic process. Materials and Methods: The study group of the research consists of 640 (403+237) cancer patients receiving health care from the Sivas Cumhuriyet University Health Services Research and Application Hospital Oncology Center Outpatient Treatment Unit. The study was carried out between April 2021 and April 2022. No sample selection was made in the study, and it was tried to reach all patients who received cancer health care services during the epidemic process. In the study; The“Patient Information Form”and the draft form of the“Scale of Access to Health Care for Cancer Patients in the Covid-19 Epidemic Process”created by the researcher were used. SPSS 25.0 and AMOS 25.0 statistical package programs were used in the analysis of the data. Results: The mean age of the participants in the study was 55.60±13.53 (min:20, max:80) and 51.1% (206) were female, 48.9% (197) were male. Participants; 78.2% (315) are married, 11.9% (48) are widowed and 9.9% (40) are single, 36.2% (146) are retired and 41.5% (167) does not work. The number of people whose monthly income is between 1000-3000 TL is 46.6% (188) and constitutes the vast majority. While 68.2% (275) of the participants live in the city center, 18.1% (73) live in the district and 13.6% (55) live in the village. Cancer diagnoses; 24.8% (100) breast, 22.6% (91) lung, 11.2% (45) colon, 9.2% (37) stomach, 6.7% (27) prostate and 25.3% (102) other cancers.While 59.6% (240) of the participants were diagnosed with cancer during the epidemic, 40.4% (163) were diagnosed before the epidemic.When the satisfaction of the patients diagnosed before the epidemic is compared, 60.1% (98) stated that there was no difference, 31.9% (52) said that they were more satisfied with the healthcare service before the epidemic and 8% (13) during the epidemic period. For the content validity of the scale, 20 expert opinions were taken and 10 items were removed from the 45-item pool. By adding an item with the suggestion of an expert, a draft scale of 36 items was obtained.