Yeraltı sularında jeolojik süreçlerden kaynaklanan florür kontaminasyonu ve insan sağlığı üzerindeki etkileri
Fluoride contamination caused by geological processes in groundwater and its effects on human health
  1. Tez No: 767624
  2. Yazar: MEVLÜT YILMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DEMİR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanlar yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame edebilmek için sağlıklı ve kaliteli bir içme suyuna ihtiyaç duyarlar. Bu çerçevede su kalitesinin içme suları bakımından uygunluğu önemlidir. Dolayısıyla suda kaliteyi etkileyen parametreler sağlık açısından risklere sebep olmaktadır. Bu kapsamda özellikle volkanik kayaçların yoğun olarak bulunduğu Bitlis İli merkezi ve Güroymak, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerine bağlı yerleşimlerde yeraltı sularında florür değerleri ve buna bağlı sağlık risklerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2019 Haziran - 2019 Eylül aylarında 18-25 Haziran 2019 yağışlı dönem ve 17-18 Eylül kurak dönem dikkate alınarak 30 noktadan alınan su örneklerinde su sıcaklığı, pH, EC ve florür ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler florür kirlilik indeks (FPI) değerlendirmesi, florür risk indeksi (FRI) ve kanserojen olmayan riski ifade eden toplam tehlike indeksi (THI) US EPA metoduna göre hesaplanmıştır. Sonuç olarak yapılan florür ölçümlerinde yağışlı dönemde en yüksek değer S19 (Toki 1) noktasında 2,02 mg/L olarak ölçülmüştür. Kurak dönemde ise en yüksek değer S15 (Örenlik1) noktasında 3,26 mg/L olarak ölçülmüştür. Ayrıca kurak dönemde florür değerleri yüksek çıkan S5 (Sarıkum1) noktasında 2,21 mg/L, S10 (Gölbaşı 1) noktasında 2,18 mg/L, S24 (Gölbaşı 4) noktasında 2,5 mg/L ve S28 (Kıyıdüzü1) noktasında 2,2 mg/L olarak ölçülmüştür. Bitlis ve ilçeleri için FPI ve FRI değerleri açısından durum yeraltı sularının kirlenmeye doğru gidildiği tespit edilmiştir. Sağlık riski bakımından florürün kanserojen etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
People need healthy and high quality drinking water in order to maintain their healthilly. In this context, the suitability of water quality in terms of drinking water is important. Therefore, the parameters affecting the quality of water cause risks in terms of health. In this context, it is aimed to investigate fluoride values in groundwater and health risks related to it, especially in the center of Bitlis, where volcanic rocks are intensive, and in settlements of Güroymak, Tatvan, Ahlat and Adilcevaz districts. Water temperature, pH, EC and fluoride measurements were made in water samples taken from 30 points, taking into account the 18-25 June 2019 rainy season and the 17-18 September dry period, between June 2019 and September 2019. The data obtained were calculated according to the US EPA method of fluoride pollution index (FPI) assessment, fluoride risk index (FRI) and total hazard index (THI), which expresses non-carcinogenic risk. As a result, in the fluoride measurements made, the highest value was measured as 2.02 mg/L at S19 (Toki 1) point in the rainy period. In the dry period, the highest value was measured as 3.26 mg/L at S15 (Örenlik1). Also, flouride values were mesurered 2.21 mg/L at S5 (Sarıkum1), 2.18 mg/L at S10 (Gölbaşı 1), 2.5 mg/L at S24 (Gölbaşı 4), and 2.2 mg/L S28 (Kıyıdüzü1) as high in the dry season. It was measured at 2.2 mg/L. In terms of FPI and FRI values for Bitlis and its districts, it has been determined that the ground waters are becoming polluted. In terms of health risk, no carcinogenic effect of fluoride was found.