Syek Hacı Mahmud Efendi Bölümü 06242-002 numarada kayıtlı Ahmed el-Bûnî Tâbir-i Rüya tercümesi [(1b-38a) transkripsiyon-inceleme-diliçi çeviri]
Translation of Ahmad al-Buni's Tabir-i Ruya registered in Syek Hacı Mahmud Efendi Collection 06242-002 [(1b-38a) transcription-examination-intralingual translation]
  1. Tez No: 767627
  2. Yazar: HALİL ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞKAN CEM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnsanlık tarihiyle aynı tarihe sahip olan rüya olgusu en eski dönemlerden başlayarak günümüzde de önemini korumaktadır. En kadim medeniyetlerde de merak konusu olan rüyalar günümüze kadar birçok farklı disiplin tarafından incelenmiş, rüya ve tabiri konusunda pek çok eser kaleme alınmıştır. Hazırlanan çalışmada, söz konusu eserlerden biri ele alınmıştır. SYEK Hacı Mahmud Efendi Bölümü 06242-002 Numarada Kayıtlı Ahmed el-Bûnî Tâbir-i Rüya Tercümesi [ (1B-38A) Transkripsiyon-inceleme-diliçi çeviri] başlıklı bu tezde; müellifin rüya hakkındaki görüşleri, eserin ihtiva ettiği konular, eserin kaynakları, tabirine yer verilen nesneler ve tabir usulleri gibi durumlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında rüya ve tabir hakkında bilgiler verilmiş, daha sonra Ahmed el-Bûnî'nin rüya, tabir ve muabbir hakkındaki görüşlerine değinilmiştir. İçeriğe kolay ulaşılabilmesi adına yapılan tabirler, eserde geçen ayet, hadis ve kişiler tablolar halinde gösterilmiştir. Çalışmada ele alınan metin, yazıldığı dönemin dil ve kültürel özelliklerini aktarması, bir tabirin farklı türevlerine yer vererek içeriği zengin örnekler barındırması konunun anlaşılırlığını zenginleştirmesi bakımından önemlidir. Ayrıca ayet, hadis, kelam-ı kibar, deyimler ve tarihi kişilerden yapılan alıntılar konuyu daha da anlaşılır kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dream phenomenon, which has the same history as the history of humanity, maintains its importance starting from the earliest times and continuing today. Dreams, which are also the subject of curiosity in the most ancient civilizations, have been handled by many different disciplines until today. Many works have been written on this subject. In this thesis titled Translation of Ahmad al-Buni's Tabir-i Ruya Registered in SYEK Haci Mahmud Efendi Collection 06242-002 [ (1b-38a) Transcription-examination-intralingual translation]; the author's views on the dream, the subjects and the sources of the work, the interpreted objects and interpretation methods have been tried to be determined. In the introduction part of the study, information about dreams and interpretation is given, then Ahmad al-Buni's views on dreams, interpretation and muabbir are mentioned. The interpretations made to enable easy access to the content, the verses, hadiths and people mentioned in the work are shown in tables. The text discussed in the study is important in that it conveys the language and cultural characteristics of the period in which it was written, and that it contains rich examples by including different derivatives of an expression, enriching the intelligibility of the subject. In addition, quotations from verses, hadiths, idioms and historical figures made the subject more understandable.