0-18 yaş grubu kız çocuk sahibi ebeveynlerin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum, düşüncelerinin ve aşılanma durumlarının incelenmesi
Investigation of information, attitudes, opinions and vaccination status of 0-18 age group girl child parents about HPV and HPV vaccine
- Tez No: 767626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
BERK O.S. 0-18 yaş grubu kız çocuk sahibi ebeveynlerin HPV ve HPV aşısı hakkkındakı bilgi, tutum, düşüncelerinin ve aşılanma durumlarının incelenmesi. Ankara, 2022. Bu çalışmadaki amaç birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran, 0-18 yaş arası kız çocuğu olan ebeveynlerin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını incelemektir. Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırma 01.06.2021 ve 01.02.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne ve Gülveren Eğitim Aile Hekimliği Birimi (AHB) Polikliniği'ne başvuran 0-18 yaş grubu kız çocuğu sahibi ebeveynler oluşturmaktadır. Evren büyüklüğü bilinmeyen toplumda prevelansı %50 kabul edilip, %95 güvenilirlik ve %5 hata payı ile yapılan hesaplamada 384 ebebeyne ulaşılması planlanmıştır. Aydınlatılmış onam formunu onaylayıp, anket sorularının tümünü yanıtlayanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada anket formları katılımcılara elden verilmiştir. Anket formunda sosyodemografik, sağlık verilerine ait sorular, HPV ve HPV aşısına dair bilgi, tutum soruları ve“Karolina HPV aşılama tutumları ve inançları ölçeği”bulunmaktadır. İstatiksel analizler SPSS paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada 394 ebeveyne ulaşılmıştır. Katılımcıların %77,1'i kadın iken; yaş ortalaması 38,03±8,79 idi. Çalışmaya katılan katılımcıların %97,9'u kendilerine HPV aşısı yaptırmamıştı, %1,5'inin genital bölgesinde mevcut siğil bulunmaktaydı. 9 yaş ve üzeri kız çocuğu olan ebeveynlerin %7,8'i çocuklarına HPV aşısı yaptırmışlardı. Ebeveynler HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgilerini en çok (%37,7) internet üzerinden elde etmişlerdi. Katılımcıların bilgi sorularına verdikleri ortalama puan 4,50±3,16 iken; bilgi sorularının hepsine doğru cevap veren ebeveynlerin oranı %4,4'tü. Ebeveyn cinsiyeti, eğitim durumu, evlenme yaşı, gelir getiren işte çalışma ve sağlık çalışanı olma durumu, toplam aylık gelir düzeyi, gelir durumu öz değerlendirmesi, sağlık sigortası varlığı, çocuğunda kronik hastalık varlığı, daha önceden cinsel yolla bulaşan hastalık geçirme ve vücudunda siğil öyküsü olma durumu, rutin aşı takvimindeki aşıların hepsini yaptırma, rutin aşı takvimi dışı aşıları yaptırma durumu ile bilgi soruları toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktaydı. HPV aşısı konusunda daha pozitif tutum gösteren katılımcıların diğer katılımcılara göre bilgi düzeyleri daha yüksekti. Katılımcıların; Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları (KHATİ) Ölçeği ortalama puanları 34,76±5,82 idi. Eğitim durumu, meslek, gelir getiren işte çalışma durumu, sağlık çalışanı olma durumu, toplam aylık gelir düzeyi, evlenme yaşı, rutin aşı takvimi dışı aşıları yaptırma ve çocuğuna HPV aşısı yaptırma durumu ile KHATİ Ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmaktaydı. Ebeveynlerin bilgi düzeyi arttıkça KHATİ ölçeği toplam puanı artmaktaydı idi. HPV aşısı konusunda daha pozitif tutum gösteren katılımcıların diğer katılımcılara göre KHATİ ölçeği toplam puanları daha yüksekti. Çalışmamızdaki elde ettiğimiz veriler ışığında HPV ile aşılama konusundaki engellerin; yeterli ve doğru bilgilendirme, finansal destek, güven telkin eden aşılama programları ile aşılabileceği görülmektedir. Bu sayede onkojenik potansiyelli bir virüs olan HPV enfeksiyonuna hem ucuz hem de en etkili koruma yöntemlerinden biri olan aşılama ile müdahale edilerek etkin bir toplum bağışıklığı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
BERK O.S. Investigation of knowledge, attitudes, thoughts and vaccination status of parents of 0-18 age group girls about HPV and HPV vaccine. Ankara, 2022. The aim of this study is to examine the knowledge, attitudes and behaviors of parents who apply to primary health care services and have girls aged 0-18, about HPV and HPV vaccine. The descriptive cross-sectional study was conducted between 01.06.2021 and 01.02.2022. The population of the study consists of parents of 0-18 age group girls who applied to Hacettepe University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic and Gulveren Education Family Health Unit (FHU) outpatient clinic. In the population whose population size is unknown, the prevalence was accepted as 50% and it was planned to reach 384 parents in the calculation made with 95% reliability and 5% margin of error. Those who approved the informed consent form and answered all of the questionnaire questions were included in the study. In the study, face to face questionnaires were conducted by an interviewer. In the questionnaire, there are sociodemographic, health data questions, knowledge and attitude questions about HPV and HPV vaccine, and the“Carolina HPV immunization attitudes and beliefs scale”. Statistical analyzes were made with the SPSS package program. In the study, 394 parents were reached. While 77.1% of the participants were women; The mean age was 38.03±8.79 years. 97.9% of the participants participated in the study did not have HPV vaccination, 1.5% had warts in their genital area. 7.8% of parents with girls aged 9 and over had their children vaccinated against HPV. Parents obtained the most information about HPV and HPV vaccine (37.7%) from web. While the average score given by the participants to the knowledge questions was 4.50±3.16; The rate of parents who answered all the information questions correctly was 4.4%. There was a statistically significant relationship between parental gender, education level, age of marriage, working in a income-generating job, being a health worker, total monthly income, self-assessment of income status, presence of health insurance, presence of chronic disease in the child, the status of having previous sexually transmitted disease, the status of having a history of warts on the body, vaccination status, the status of having all the vaccinations in the routine vaccination schedule, the status of having vaccinations outside the routine vaccination schedule, and the total scores of the knowledge questions. Participants who showed more positive attitude towards HPV vaccine had higher knowledge levels than other participants. Participants' the mean score of the Carolina HPV Immunization Attitudes and Beliefs Scale (CHIAS) was 34.76±5.82. There was a statistically significant relationship between education status, occupation, income-earning job status, being a healthcare worker, total monthly income level, age of marriage, having vaccinations outside the routine vaccination schedule, having their children vaccinated against HPV, and the total scores of the CHIAS. As the knowledge level of the parents increased, the total score of the CHIAS increased. Participants who showed more positive attitude towards HPV vaccine had higher CHIAS total scores than other participants. In the light of the data we obtained in our study, the obstacles to HPV vaccination; It can be overcome with adequate and accurate information, financial support and vaccination programs that inspire confidence. In this way, an effective community immunity can be provided by intervening with vaccination, which is one of the most effective protection methods, against HPV infection, which is a virus with oncogenic potential.