13 ve 14. yüzyıl Harîrî Makâmâtı nüshalarında yer alan minyatürlerin kompozisyon renk ve dönem açısından incelenmesi
13th and 14th century Harîrî Maqâmâti manuscripts in terms of composition, color and period
  1. Tez No: 949427
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA UYSAL EKER
  3. Danışmanlar: DR. SABRİYE HİLAL ARPACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 838
Özet
13 ve 14. yüzyıl minyatür sanatı, dönemin önemli edebî eseri olan Harîrî Makâmâtı'na ait 11 nüsha üzerinden yapılan kompozisyon ve renk değerlendirmeleri ile analiz edilmiştir. Geniş bir coğrafyaya yayılan Selçuklu Devleti ile başlayan oluşumun Memlük Devleti'ne yansımaları ve değişimi incelenmiş, dönemler arası geçiş minyatürler üzerinden ortaya konmuştur. Çalışmanın kapsamını, Harîrî Makâmâtı'nı Paris, Bibliotheque Nationale, (PBnF) Arabe 3929, Paris, Bibliotheque Nationale, Arabe 6094, Paris, Bibliotheque Nationale, Arabe 5847, Leningrad, Academy Of Science, (LAoS) şimdiki adıyla Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences (IOM RAS), St. Petersburg, C.23, İstanbul, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi (SYEK) Esad Efendi 2961, London, British Library, (LBL) Or. 1200, London, British Library, (LBL) Or. 9718, London, British Library, (LBL) Or. Add. 22114, London, British Library, (LBL) Or. Add. 7293, Oxford, Bodleian Library, (OBL) Marsh 458, Vienna, Nationalebibliothek, (VNb) A.F.9 kodlu eserler oluşturmaktadır. Bahsi geçen 11 nüsha içerisinde, elde edilen nüshaların minyatürleri, kompozisyon ve renk açısından irdelenmiştir. Dönemin minyatür sanatına dair Harîrî Makâmâtı minyatürleri üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
13th and 14th century miniature art is analyzed through composition and color evaluations of 11 copies of Harîrî Maqamat, an important literary work of the period. The reflections and changes of the formation that started with the Seljuk State, which spread over a wide geography, on the Mamluk State are analyzed, and the transition between periods is revealed through miniatures. The scope of the study includes Harîrî Maqamatı in Paris, Bibliotheque Nationale, (PBnF) Arabe 3929, Paris, Bibliotheque Nationale, Arabe 6094, Paris, Bibliotheque Nationale, Arabe 5847, Leningrad, Academy Of Science, (LAoS) now Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences (IOM RAS), St. Petersburg, C.23, Istanbul, Suleymaniye Library of Manuscripts (SYEK) Esad Efendi 2961, London, British Library, (LBL) Or. 1200, London, British Library, (LBL) Or. 9718, London, British Library, (LBL) Or. Add. 22114, London, British Library, (LBL) Or. Add. 7293, Oxford, Bodleian Library, (OBL) Marsh 458, Vienna, Nationalebibliothek, (VNb) A.F.9. Among the 11 copies mentioned above, the miniatures of the copies obtained were examined in terms of composition and color. An evaluation of the miniature art of the period has been made through the miniatures of Harîrî Makâmât.