Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1 öğrencilerinin üniversiteye uyumu, anksiyete düzeyleri ve aleksitimik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Kocaeli University Medical Faculty semester 1 students adaptation to university, anxiety levels and alexitimic features
- Tez No: 767639
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 öğrencilerinin üniversiteye uyumları, anksiyete düzeyleri ve aleksitimik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tasarım tipi kesitsel-analitik olan araştırmanın evreni, çalışmanın yapıldığı 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumakta olan Dönem 1 öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasına 228 öğrenci, 2. aşamasına 134 öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların demografik ve sosyoekonomik özellikleri, üniversite hakkındaki düşünceleri ve karşılaştıkları sorunların sorgulandığı kısa anket formu, Üniversiteye Uyum Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği yüz yüze anket yöntemiyle ilk aşaması güz dönemi, 2. aşaması bahar döneminde uygulandı. Çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alındı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is; to examine the relationship between university adjustment, anxiety levels and alexithymic characteristics of Kocaeli University Faculty of Medicine Term 1 Students. MATERIALS AND METHODS: The universe of the research, whose design type is cross-sectional-analytical, consists of Term 1 students studying at Kocaeli University Faculty of Medicine in the 2019-2020 academic year. 228 students participated in the first stage of the study and 134 students participated in the second stage. As data collection tools; The short questionnaire form, in which the demographic and socioeconomic characteristics of the participants, their thoughts about the university and the problems they encounter were questioned, the University Adjustment Scale, Beck Anxiety Inventory and Toronto Alexithymia Scale were administered face-to-face survey method in the first phase in the fall semester and the second phase in the spring term. Study consent was obtained with the written consent given in front of the text of the questionnaire. Statistical Package for the Social Sciences 20 package program was used to evaluate the data obtained from the study.