Atık mantar kompostunun begonya (Begonia semperflorens) bitkisinin gelişimi üzerine etkisi
The effects of spent mushroom compost on growth of begonia (Begonia semperflorens) plant
  1. Tez No: 76764
  2. Yazar: HANİFE BİRBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, atık mantar kompost (AMK)'unun, yetiştirme ortamı olarak, kullanım olanaklarını saptamaktır. Çalışmada atık mantar kompostu, peat ve perlit'ten oluşan yedi farklı karışım hazırlanmıştır. Karışımların performansı begonya (Begonia semperflorens) bitkisi yetiştirilerek denenmiştir. Karışımların bazı fiziksel, kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri belirlenmiş ve iki aylık bitki gelişimi boyunca fenelojik gözlemlerde bulunulmuştur. Yüksek miktarda çözünebilir tuzun, bitki üzerine toksik etkide bulunmasını önlemek amacıyla, atık mantar kompostu deneme öncesi yıkama işlemine tabi tutularak kullanılmış ve bu işlemin, ortamın kimyasal özellikleri ve bitki gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Karışımlar içerisinde, % 25 ve % 50 oranlarında atık mantar kompostu içeren ortamlar, yetiştirme ortamı olarak diğer karışımlardan daha üstün bulunmuştur. Deneme sonucunda, atık mantar kompostunun yetiştirme ortamı olarak peat'e alternatif olabileceği saptanmıştır. Atık mantar kompostu yetiştirme ortamı olarak kullanılabilir olmakla beraber, yüksek düzeylerdeki amonyum ve suda çözünebilir tuz içeriği nedeniyle kullanılmadan önce bekletilmeli ve yıkama işlemine maruz bırakılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the use possibilities of spent mushroom compost (SMC) as growing medium. Seven different mixtures were prepared from peat, perlite and spent mushroom compost in this research. Performance of mixtures was investigated with begonia (Begonia semperflorens) growth. Some physical, chemical and physicochemical properties of mixtures were determined and plant growth was observed for two months. To hinder the effect of high level of water soluable salts on plant growth, SMC was exposed to leaching process at the beginning of the experiment. This process influenced positively the chemical properties of SMC and plant growth. 25 % and 50 % SMC including mixtures were determined more suitable media than other SMC mixtures. SMC was established as alternative growing media to peat at the end of the experiment. SMC mixtures can be used as plant growing medium, however, SMC should be aged and leached before using because of high levels of ammonium and water soluable salt contents.