NFT sistemde yetiştirilen biber bitkisinin azot, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum kritik konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of critical nitrogen, phosphorus, potassium, calsium and magnesium concentration NFT grown pepper
  1. Tez No: 76765
  2. Yazar: BİRGÜL ÖZEN GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sera şartlarında NFT sistemde uygulanan farklı N, P, K, Ca ve Mg düzeylerinin biber bitkisinin ürün ve kalite üzerine etkisine bakılarak biber bitkisi için en uygun besin çözeltisi bileşimini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla biber bitkisi, NFT sistemde, bir referans düzey ve referans düzeyin % 10, % 20, % 30 altında ve üstünde olacak şekilde, N, P, K, Ca ve Mg'un yedi farklı düzeyinde 85 günlük üretim periyodu içerisinde yetiştirilmiştir. Çalışma sonucunda, bitkinin öncelikle meyve verimi olmak üzere yaprak, gövde ve gövde+yaprak ve ikinci olarak da incelenen diğer kalite unsurları; N uygulamalarında referans düzeyden daha düşük N düzeylerinde; P uygulamalarında referans düzeyin % 20 altında; K uygulamalarında referans düzeyden % 10 düşük K düzeylerinde; Ca uygulamalarında referans düzeyde ve Mg uygulamalarında da referans düzeyin % 20 üstündeki Mg düzeylerinde daha iyi sonuçlar elde edilmesi nedeniyle NFT sistemde biber yetiştiriciliğinde optimum ürün için besin çözeltisinin bileşimi; 11.675 mmol/l N (10.675 mmol/1 N03 ve 1.000 mmol/1 NH4), 1.000 mmol/1 H2P04, 6.75 mmol/l K, 4.250 mmol/1 Ca ve 1.80 mmol/1 Mg olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, in order to determine the nutrient solution composition for the optimum growth of pepper (Capsicum annuum L.) plants a greenhouse experiment was conducted. Pepper was grown for 85 days in a reference nutrient solution containing of N, P, K, Ca and Mg at standard rates and solutions containing same nutrients at the rate of minus or plus 10, 20, 30 % of that of reference solution. By this way seven different rates of each of nutrient was examined. Results have shown that, fruit yield in the first order and in the second order leaf, stem, and leaf+stem yield of pepper plant were given better results at decreased solution N concentration for N treatments, 20 % decreased solution P concentration for the P treatments, 10 % decreased solution K concentration for the K treatments, 20 % increased Mg concentration for the Mg treatments as compared to reference solution. Only, for the Ca treatments better results have taken with reference nutrient solution. According to these results, nutrients composition for the optimum growth of pepper plants or critical N, P, K, Ca, Mg concentration for the nutrient solution for growing pepper can be suggested as follows (in mmol/l); 11.675 N (10.675 N03 and 1.000 NH4), 1.000 H2P04, 6.75 K, 4.25 Ca and 1.80 Mg.