Cloxyquinin sıçanlarda in-vivo ve ex-vivo deneysel modellerde migrendeki ağrı ve nörojenik enflamasyon üzerine etkileri
Effects of cloxyquin on the pain and neurogenic inflammation in migraine in the in-vivo and ex-vivo experimental models in rats
  1. Tez No: 767654
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sunulan çalışmada, TRESK kanalları aktivasyonunun in-vivo ve ex-vivo modeller kullanılarak ağrı davranışı ve migren ağrısından sorumlu mekanizmalar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İn-vivo migren modeli nitrogliserinin (NTG) intraperitoneal enjeksiyonu ile oluşturuldu. NTG enjeksiyonundan 75 dakika sonra gruplara NTG ve diğer ilaçların çözücüsü, TRESK aktivatörü cloxyquinin üç farklı dozu (1, 10 ve 50 mg/kg), TRESK inhibitörü A2764 (10 mg/kg), sumatriptan (1 mg/kg) ayrı ve/veya birlikte uygulandı. Ex-vivo hemiskull, trigeminal gangliyon ve beyin sapı preparatlarında CGRP salımı kapsaisin ile indüklendi ve in-vivo grupta test edilen ilaçların CGRP salımı üzerine direk etkisi araştırıldı. Mekanik hiperaljezi von-Frey testi ile serum, trigeminal gangliyon, ex-vivo CGRP ve beyin sapı CGRP ve c-Fos konsantrasyonları ELISA ile meningeal mast hücrelerinin degranülasyonu ve sayısı toluidine-blue boyaması ile belirlendi. İn-vivo veriler one-way ANOVA ile ex-vivo veriler ise tekrarlı ölçümler ANOVA ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
We investigated effects of TRESK activation on pain behavior and mechanisms responsible for migraine using in-vivo and ex-vivo models. In-vivo migraine model was induced by nitroglycerin (NTG). Vehicle of NTG or other drugs, three different doses of TRESK activator cloxyquin (1, 10 and 50 mg/kg), TRESK inhibitor A2764(10 mg/kg) and sumatriptan (1 mg/kg) were administered alone or in combination 75 min after NTG. In ex-vivo hemiskull, trigeminal ganglion and brainstem preparations, CGRP release was induced by capsaicin, and direct effect of drugs tested on CGRP release was investigated. Mechanical hyperalgesia was measured by von-Frey test, serum, trigeminal ganglion and brainstem CGRP, and brainstem c-Fos concentrations by ELISA. Number and degranulation of meningeal mast cells were determined by toluidine-blue staining. In-vivo data were analyzed by one-way ANOVA, and ex-vivo data were analyzed by repeated measures ANOVA.