Menemen (İzmir) Maltepe köyü civarı atık depolama alanının jeolojik ve jeoteknik açıdan incelenmesi
Geological and geotechnical investigation of the waste storage landfill around Maltepe Village in Menemen (İzmir)
- Tez No: 767655
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişmekte olan ülkemiz endüstri, sanayi ve maden sektörlerinde önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Bu sektörlerde oluşmakta olan sanayi ve endüstri ürünleri, işlenmekte olan cevherler üretimi ve işlenmesi ile birlikte atıklar oluşturmaktadır. Oluşmakta olan bu atıklar için en önemli koşul çevresel olarak olumsuz bir etki yaratmaması ve canlıların sağlığını tehdit etmemesidir. Bu nedenle atıkların bertarafının en uygun şekilme sağlanması gerekmekte ve atık depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Atıkların depolanacağı alanlar bulunduğu bölgenin iklim şartlarına, deprem durumuna, yeraltı suyu seviyesine kısacası jeolojik ve jeoteknik özelliklerine bağlıdır. Bu kapsamda İzmir ili Menemen ilçesi Maltepe Köyü civarında sanayi faaliyetlerine devam etmekte olan Serbest Bölge, içerisinde bulunan atık depolama alanlarının jeolojik ve jeoteknik açıdan incelenmesi hedeflenmiştir. Tez kapsamında; inceleme alanı ve çevresinde jeolojik birimler, jeoteknik ve hidrojeolojik özellikler, tasarıma yönelik hesaplama ve kriterler (Zemin sınıfı, indeks özellikler, taşıma gücü, oturma, şişme, atık ve şev stabilitesi, sıvılaşma durumu, permeabilite) değerlendirilmiştir. Bu kapsamında alanda yapılmış olan sondajlar, arazi ve laboratuvar deneyleri ve sonlu eleman analizi sonuçları baz alınmıştır. Urla K17 paftasında bulunan inceleme alanı jeolojik açıdan alttan üste doğru doğru Miyosen dönemlerine ait Yuntdağ volkanitleri bunlar üzerinde Aliağa formasyonu olarak adlandırılan uyumsuz dokanaklı kil-kum-kireçtaşı silttaşı, konglomera ardalanmalı, Miyosen döneminde olusmuş sediman çökeller bulunmaktadır. Bölgede karmaşık bir şekilde bulunan kuvaterner alüvyonlar birimlerin örtüsü niteliğinde gözlenebilmektedir. Yapılmış olan sondajlarda yeraltı suyuna rastlanmamıştır. Bölgede yapılmış olan sondajlarda Neojen yaşlı kiltaşı tabakalarına rastlanmış olup zemin sınıfı CL olarak belirlenmiştir. İnceleme alanında belirlenen farklı atıklar depolanan üç adet atık depolama alanına dair incelemelere göre yer seçimi, sondaj ve deney verileri, stabilite ve duraylılık analizleri, kapsamında yönetmeliklere, mühendislik parametrelerine uygun ve çevresel olarak zarar oluşturmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our developing country is making significant progress in industry, industry and mining sectors. Industry and industrial products that are formed in these sectors create wastes together with the production and processing of ores being processed. The most important condition for these wastes is that they do not have a negative impact on the environment and do not threaten the health of living things. For this reason, it is necessary to ensure the disposal of wastes in the most appropriate way and waste storage areas are needed. The areas where the wastes will be stored depend on the climatic conditions of the region, the earthquake situation, the groundwater level, in short, the geological and geotechnical characteristics. In this context, it is aimed to examine the waste storage areas in the Free Zone, which continues its industrial activities in the vicinity of Maltepe Village in Menemen district of İzmir, from a geological and geotechnical point of view. Within the scope of the thesis; Geological units, geotechnical and hydrogeological properties, calculations and criteria for design (Soil class, index properties, bearing capacity, settlement, swelling, waste and slope stability, liquefaction status, permeability) were evaluated in and around the study area. In this context, the results of drilling, field and laboratory experiments and finite element analysis were taken as a basis. Geologically, the study area in the Urla K17 sheet contains Yuntdağ volcanics belonging to the Miocene periods from the bottom to the top, and on these, there are unconformable contact clay-sand-limestone siltstone, conglomerate intercalation, sedimentary sediments formed in the Miocene period, called the Aliağa formation. Quaternary alluviums found in a complex form in the region can be observed as the cover of the units. No groundwater was found in the drillings. Neogene aged claystone layers were encountered in the soundings made in the region and the soil class was determined as CL. According to the examinations of the three waste storage areas, where different wastes are stored in the study area, it has been concluded that the site selection, drilling and test data, stability and stability analyzes are in accordance with the regulations, engineering parameters and will not cause environmental damage.