Eser elementlerin obezite ve framingham risk skoru üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of trace elements on obesity and framingham risk score
  1. Tez No: 767668
  2. Yazar: DOĞANAY OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEMİRBAŞ, PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Obezite ve fazla kilo başta kardiyovasküler ve endokrinolojik olmak üzere pek çok hastalığa yatkınlık oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, obez olan ve olmayan bireylerde serum eser element [bakır(Cu), çinko(Zn), demir(Fe) ve selenyum(Se)] düzeylerini tespit etmek ve bu bireylerdeki Framingham risk skorunu belirleyerek eser elementler ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu araştırmanın evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 01.03.2022-31.04.2022 tarihleri arasında başvuran bireyler oluşturdu. Katılımcılar beden kitle indeksi (BKİ) değerlerine göre 3 ayrı gruba ayrıldı. Gruplar arasında yaş dağılımı, kadın ve erkek birey sayısı ve sigara içen-içmeyen birey sayıları benzer tutulmaya çalışıldı. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, beden kitle indeksleri, sistolik ve diyastolik kan basıçları, hemogram, lipit paneli parametreleri, Framingham risk skoru değerleri kaydedildi. Katılımcıların serum demir, çinko, bakır ve selenyum düzeyleri Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı laboratuvarında spektrofotometri yöntemiyle analiz edildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity and excess weight predispose to many diseases, especially cardiovascular and endocrinological. Prediction of obesity and its complications is important in diagnosis and treatment. The aim of this study is to determine the serum trace element [copper(Cu), zinc(Zn), iron(Fe) and selenium(Se)] levels in obese and non-obese individuals and to examine the relationship between trace elements by determining the Framingham risk score in these individuals. Materials and methods: The population of this cross-sectional study consisted of individuals who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Family Medicine Polyclinic between 01.03.2022 and 31.04.2022. Participants were divided into 3 groups according to their body mass index (BMI) values. Age distribution, the number of male and female individuals, and the number of smokers and non-smokers were tried to be kept similar between the groups. Sociodemographic characteristics, body mass indexes, systolic and diastolic blood pressures, hemogram, lipid panel parameters, Framingham risk score values of the individuals were recorded. The serum iron, zinc, copper and selenium levels of the participants were analyzed by spectrophotometry method in the laboratory of Necmettin Erbakan University Medical Biochemistry Department. The data were evaluated in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program.