Kronik ağrı şikayeti olan hastaların başvurduğu alternatif uygulamalar ve bu uygulamalara başvurma sıklığı
Kronik ağrı şikayeti olan hastaların başvurduğu alternatif uygulamalar ve bu uygulamalara başvurma sıklığı
  1. Tez No: 767667
  2. Yazar: REHA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada kronik ağrı şikayeti olan hastaların kullandığı geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını belirlemeyi ve bu uygulamalardan fayda görme durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 01.06.2022 ile 01.09.2022 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi algoloji bilimdalı polikliniğine kronik ağrı şikayetiyle başvuran hastalara yönelik yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Anket formunda sosyodemografik verileri değerlendiren soruların yanısıra hastaların ağrı derecesini, kronik rahatsızlıklarının olup olmadığını, ağrısının bölgesi, ağrısının çeşidini, sürekli kullandıkları bir ilaç olup olmadığını, geleneksel/tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanıp kullanmadıklarını, kullanıyor iseler hangi uygulamaları tercih ettiklerini ve bu uygulamalardan yarar görüp görmediklerini değerlendiren sorular bulunmaktadır. BULGULAR: Çalışmamıza 323 kişi katılmıştır. Çalışmamıza katılanların %45.3'ü üniversitede okuyor veya üniversite mezunudur. Katılımcıların %44,1'inde en az bir tane kronik hastalık vardır. Katılımcıların %36.8'i ağrısı nedeniyle Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına başvurmuştur. Katılımcıların kronik ağrı nedeniyle kullandığı GETAT uygulamalarından en sık olanı kupa tedavisi olarak belirlenmiştir. Hastaların eğitim düzeyi, kronik hastalığının olması ve ağrı nedeniyle ilaç kullanmasının GETAT uygulamasına başvurması arasında bir ilişki olduğu istatistiksel olarak anlamlı olarak saptanmıştır. Kayropraktik %62.5 fayda görme ile en fayda sağlayan yöntem olarak görülmektedir. Kupa tedavisi yaptıran katılımcıların %60'ı bu tedaviden fayda gördüğünün belirtmiştir. SONUÇ: Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri son yıllarda modern tıbbın yanında artan düzeyde gündeme gelmektedir. Bu sebeple hastalar çoğu zaman başka arayışlar içerisine girmektedir. GETAT uygulamalarının, modern tıbbın yerini almaya çalışmadan onunla entegre olarak yürütülmesinde fayda vardır. 8 ANAHTAR KELİMELER: Ağrı, geleneksel tıp, tamamlayıcı tıp
Özet (Çeviri)
AIM : In this study, it was aimed to determine the traditional and complementary medicine practices used by patients with chronic pain complaints and to determine whether they benefit from these practices. MATERIALS METHOD: This study is a cross-sectional and descriptive survey study conducted for patients who applied to Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine outpatient clinic with the complaint of chronic pain between 01.06.2022 and 01.09.2022. In addition to the questions evaluating sociodemographic data in the questionnaire, there are questions evaluating the degree of pain of the patients, whether they have chronic diseases, the region of the pain, the type of pain, whether they use a drug they use regularly, whether they use traditional/complementary medicine applications, which applications they prefer, and whether they benefit from these applications. RESULTS: 323 people participated in our study. 45.3% of the participants in our study are studying at university or are university graduates. 44.1% of the participants have at least one chronic disease. 36.8% of the participants applied to Traditional and Complementary Medicine applications due to pain. Cupping therapy was the most common traditional and complementary medicine practice used by the participants due to chronic pain. It was determined that there was a statistically significant relationship between the education level of the patients, having a chronic disease, and using drugs for pain and resorting to traditional and complementary medicine. Chiropractic is seen as the most beneficial method with 62.5% benefit. 60% of the participants who had cupping treatment stated that they benefited from this treatment. 9 CONCLUSION: Traditional and complementary medicine methods have been increasingly on the agenda alongside modern medicine in recent years. For this reason, patients often seek other searches. It is beneficial to carry out traditional and complementary medicine practices in integration with modern medicine without trying to replace it. KEYWORDS: Pain, traditional medicine, complementary therapies