Do non-audit services provided by the auditorsimpair audit quality? Evidence from the Englishnhs foundation trusts and lessons to be taken bythe external audit system in Turkey
Denetçiler tarafından sağlanan denetim dışı hizmetler denetim kalitesini düşürür mü? İngiliz ulusal sağlık hizmeti vakıf kuruluşlarından bulgular ve Türkiye'deki dış denetim sisteminin alacağı dersler
- Tez No: 767680
- Danışmanlar: DR. MARGARET JOAN GREENWOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bath
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
2010-2011 dönemi 129 İngiliz Ulusal Sağlık Hizmeti Vakıf Kuruluşları yatay incelemesinde, denetim dışı ücretleri ve denetçiler tarafından sağlanan denetim dışı hizmetleri ile denetim kalitesi arasındaki ilişkiyi inceledim. Denetim dışı hizmetleri temsil edecek değişkenleri dâhil etmek için, Ballantine ve diğerleri (2008) çalışmasından mutlak isteğe bağlı tahakkuk modelini takip ettim. Daha sonraki analizlerde, belirli amortisman tahakkukları ve duran varlık değer düşüklüğü ve klinik dışı masrafları kullanarak bu çalışmayı tekrarladım. Mutlak isteğe bağlı tahakkuk modeli, denetçiler tarafından sağlanan denetim dışı hizmetleri ile anormal tahakkuklar arasında önemli bir olumsuz ilişki olduğunu bildirmektedir. Belirli hiçbir tahakkuk modeli, denetçi kimliği ve denetim dışı hizmetlerini temsil eden değişkenler ile anormal belirli tahakkuk arasında bir ilişki belirtmezken, toplam denetçi ücreti, mutlak beklenmedik amortisman ve duran varlık değer düşüklüğü ile olumlu bir şekilde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this cross-section study of 129 English NHS Foundation Trusts in the period of 2010-2011, I have investigated the association of non-audit fees and provision of non-audit services by auditors with audit quality. I have followed the absolute discretionary accruals model from the study of Ballantine et al. (2008) to include proxies for non-audit services. I have repeated this study using specific accruals of depreciation and fixed asset impairment and nonclinical expenses in further analysis. Absolute discretionary accruals model report a significant negative relationship between provision of non-audit services by the auditors and abnormal accruals. While none of the specific accrual models report any association of auditor identity and proxies for non-audit services with abnormal specific accruals, total auditor remuneration is positively associated with absolute unexpected depreciation and fixed asset impairment.