Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerinden memnuniyetleri ile yapılan sosyal desteklerin iyimserlik düzeyleri üzerindeki etkileri
The effects of parents with special needs children on the optimality levels of the satisfaction of the children's education and social support
  1. Tez No: 767711
  2. Yazar: ÜMİT ARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özel gereksinimli çocuğa sahip olmak ve onun eğitimiyle ilgilenmek aileler için yorucu bir süreçtir. Ailelerin rutin yaşamlarını etkileyen ve aile işlevlerinin aksamasına neden olacak bu süreçte, ebeveynlerin ruh sağlıklarının ve psikolojilerinin iyi olması gerekir. Ailelerin yaşamın tüm alanına nüfus edecek, üzerlerindeki ağırlığı hafifletecek düzenlemelere ihtiyaçları vardır. Yapılan tüm desteklere ve politikalara sosyal destek olarak tanım yapılır ve sosyal desteklerin özel gereksinimli çocuğu olan aileler için önemi büyüktür. Ailelerin yaşadıkları kaygı, korku, gelecek endişesi, umutsuzluk, stres ve depresyon gibi olumsuz duyguların giderilmesinde sosyal desteklerin önemi büyüktür. Olumlu duygu durumu artıran, endişeleri azaltan desteklerin ebeveynlerin iyimserlik düzeylerini artırdığı yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Çalışmamıza katılan toplam 200 ebeveynin çocuklarının aldığı eğitimlerden memnuniyet düzeylerini genel iyilik düzeyleri ile ilgisi araştırılırken, bu ailelere yapılan sosyal desteğin biçimlendirici rolü araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda iyimserlik durumunun, yapılan sosyal desteklerle ilişkili olduğu; sosyal destek algıları yüksek ebeveynlerin iyimserlik düzeylerinin de yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyine göre farklılıklar bulunmuştur. Eğitim düzeyi ve gelir düzeyi arttıkça sosyal desteklerin iyimserliğe etkisi daha fazla olurken, yaş ilerledikçe memnuniyet artsa bile sosyal desteklerin iyimserlik üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a child with special needs and taking care of his education is a tiring process for families. In this process, which will affect the routine lives of families and cause disruption of family functions, the mental health and psychology of the parents should be good. Families need arrangements that will penetrate all areas of life and lighten the weight on them. All supports and policies are defined as social support and social supports are of great importance for families with children with special needs. Social support is of great importance in eliminating negative emotions such as anxiety, fear, future anxiety, hopelessness, stress and depression experienced by families. Studies have shown that supports that increase positive mood and reduce anxiety increase the optimism levels of parents. While investigating the relationship between the level of satisfaction with the education of their children and the general well-being of the children of 86 parents who participated in our study, the mediating role of the social support given to these families was investigated. At the end of the study, optimism was associated with social support; It was found that parents with high perceptions of social support also had high levels of optimism. Differences were found according to gender, age, education and income level. It has been concluded that the effect of social supports on optimism is greater as the education level and income level increase, while the effect of social supports on optimism does not make a statistically significant difference even if satisfaction increases with age.