Political violence in Martin McDonagh's 'The Lieutenant of Inishmore, The Pillowman, Hangmen'
Martın McDonagh'nın 'Inıshmore'lu Yüzbaşı, Yastık Adam ve Cellatlar' oyunlarındaki siyasal şiddet
- Tez No: 767710
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Martin McDonagh'nın Inishmore'lu Yüzbaşı, Yastık Adam ve Cellatlar Oyunlarındaki Siyasal Şiddet”başlıklı bu çalışma, şiddet kavramını ve şiddet türlerini, İrlanda Tiyatrosunun gelişim sürecini, İngiliz-İrlandalı oyun yazarı Martin McDonagh'nın yukarıda bahsedilen oyunlarındaki şiddet ve siyasal şiddet ögelerini betimleyici ve tarihsel bir bakış açısıyla ele almaktadır. Giriş bölümünde, günümüzde en istikrarlı demokrasileri bile tehdit eden şiddet ve onun bir türü olan siyasal şiddet tartışılacaktır. Siyasal şiddetin etkili silahları olan terör ve terörizm kavramları tanımlanacaktır. Şiddetin dramadaki yeri ve önemi ile dönemin siyasi olaylarının tiyatroya etkisi anlatılacaktır. İlk bölümde İrlanda tiyatrosu ve tiyatronun gelişim süreci incelenecektir. İrlanda tiyatrosunun sömürge döneminde meydana gelen siyasi ve tarihi olaylardan ne kadar etkilendiği ele alınacaktır. Ulusal İrlanda Tiyatrosunun kuruluşundan günümüze kadar olan gelişimi gözden geçirilecek ve McDonagh'nın İrlanda tiyatrosundaki yeri ve katkılarına değinilecektir. İkinci bölümde Martin McDonagh'nın hayatı, kariyeri ve suratına tiyatro anlayışı ile ilgili bilgiler verilecektir. Daha sonra McDonagh'nın Inishmore'lu Yüzbaşı, Yastık Adam ve Cellatlar oyunlarındaki siyasal şiddet ve diğer şiddet ögeleri incelenip örneklerle açıklanacaktır. Sonuç bölümünde ise, Martin McDonagh'nın Inishmore'lu Yüzbaşı, Yastık Adam ve Cellatlar oyunları ele alınarak, başta siyasal şiddet olmak üzere şiddetin genelde toplum, özelde ise birey yaşamı üzerindeki etkileri tartışılacaktır. 20. yüzyılda gerçekleşen iki dünya savaşı ile günümüzde de devam eden siyasal şiddet sorununu gözler önüne seren oyunlarıyla tiyatro sahnelerini büyük ölçüde etkileyen Martin McDonagh'nın oyunlarında siyasal şiddetin ve terörün gerekliliği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Political Violence in Martin McDonagh's The Lieutenant of Inishmore, The Pillowman and Hangmen”consists of the concept of violence and its types, the development process of Irish Theatre, and the violence and political violence elements in the above-mentioned plays of Anglo-Irish playwright Martin McDonagh, with a descriptive and historical perspective. In the introduction, violence that threatens even the most stable democracies today and political violence, which is a type of it, will be discussed. Terror and terrorism, which are effective weapons of political violence, will be defined. The place and importance of violence in drama and the effect of the political events of the period on the theatre will be explained. In the first chapter, Irish drama and its development process will be examined. It will be discussed how much the Irish theatre was affected by the historical and political events that took place during the colonial period. The development of the national Irish theatre from its foundation to the present will be reviewed and McDonagh's place and contributions in Irish theatre will be mentioned. In the second chapter, information about Martin McDonagh's life, career, and understanding of theatre will be given. Later, the political violence and other types of violence in McDonagh's The Lieutenant of Inishmore, The Pillowman, and Hangmen will be examined and explained with examples. In the conclusion, the effects of violence, especially political violence, on society in general and the life of individuals in particular, in McDonagh's selected plays will be discussed. The necessity of political violence and terrorism will be evaluated in the plays of McDonagh, who greatly influenced the theatre stages with his plays that reveal the problem of political violence that has been lived through two world wars in the 20th century and continues today.