Sütte escherichia coli O157:H7 canlı hücrelerinin belirlenmesinde kültür yöntemi ile REAL-TİME PCR yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of culture and real-time PCR methods for the determination of escherichia coli O157: H7 live cells in milk
  1. Tez No: 767722
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH SAĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, canlı E. coli O157:H7 hücrelerinin konvansiyonel kültür yöntemi ve qPCR tekniği ile belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Bunun için PBS ve süt ortamlarında canlı E. coli O157:H7 süspansiyonlarına 55C'de 10, 20 ve 30 dk. süreyle ısıl işlem uygulandı. PBS ve süt ortamlarındaki canlı hücre sayıları konvansiyonel kültür yöntemiyle elde edilen sonuçlar ile direkt qPCR, EMA+qPCR ve PMA+qPCR yöntemlerinden elde edilen sonuçlar ayrı ayrı karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine and compare live E. coli O157:H7 cells with conventional culture method and qPCR technique. For this purpose, heat treatment was applied to live E. coli O157:H7 suspensions in PBS and milk at 55 °C for 10, 20 and 30 minutes. The viable cell counts obtained by conventional culture method in PBS and milk were separately compared with the results obtained from direct qPCR, EMA+qPCR and PMA+qPCR methods.