Bebeği hastanede yatan annelerin postpartum depresyon ve maternal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of postpartum depression and maternal attachment levels of mothers whose babies were hospitalized
- Tez No: 767725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİME MUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma bebeği hastanede yatan annelerin postpartum depresyon ve maternal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Mustafa Eraslan ve Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi Prof Dr. Neşide Çetin yenidoğan ünitesinde tedavi gören yenidoğanların anneleri oluşturmuştur. Örneklem sayısı power analizi ile belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemine araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 300 anne alınmıştır. Veriler, Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Kolmogorov-Smirnov t testi, Independent Sample t testi, One-Way ANOVA testi, Tukey testi, Pearson Korelasyon analizi ve Basit Doğrusal Regresyon analizi ile yapılmıştır. Araştırmada annelerin %37,7'sinin 25-30 yaş aralığında olduğu, %41,7'sinin lise mezunu olduğu, %74,3'ünün gelir getiren bir işte çalışmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to determine the postpartum depression and maternal attachment levels of mothers whose babies were hospitalized. The universe of the research was consisted of the mothers whose babies treated in the Prof. Neşide Çetin neonatal unit of Erciyes University Health Application and Research Center, Mustafa Eraslan and Fevzi Mercan Children's Hospital. 300 mothers who met the inclusion criteria were included in the sample of the study. The data were collected with Mother Descriptive Information Form, Baby Descriptive Information Form, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Maternal Attachment Inventory. Data were evaluated with, Kolmogorov-Smirnov t test, Independent Sample t-test, One-Way ANOVA test, Tukey test, Pearson Correlation analysis and Simple Linear Regression analysis. In the study, 37,7% of the mothers were between the ages of 25-30, 41,7% were high school graduates and 74,3% were not having an income-generating business.