Preterm ve term bebek annelerinde maternal bağlanma ve doğum sonrası depresyon
Maternal attachment and postpartum depression in preterm and term infant mothers
  1. Tez No: 715159
  2. Yazar: GÖZDE USTAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan preterm ve hastane yatış öyküsü olmayan term bebek annelerinde maternal bağlanma ile doğum sonrası depresyon açısından karşılaştırılması ve maternal bağlanma ile doğum sonrası depresyon arasında ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri, Mart 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde preterm bebeği yatmakta olan anneler (n=123) ile yatış öyküsü bulunmayan aile sağlığı merkezlerinde takipli sağlıklı term bebek annelerinden (n=123) toplandı. Veriler Bilgi Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanılarak online ve yüzyüze görüşmeler yoluyla toplandı. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testi, Pearson-χ2, Spearman korelasyon analizi ve ikili düzeltmelerde Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. İstatiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Term bebek annelerinin EDSDÖ toplam puan ortalaması 7,01±5,04, preterm bebek annelerinin ise 8,24±6,10 olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Preterm bebek annelerinde maternal bağlanma ile doğum sonrası depresyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken (p>0,05), term bebek annelerinde negatif yönde, zayıf derecede anlamlı bir ilişki bulundu (r=-0,228; p=0,011). Sonuç olarak, term ve preterm bebek annelerinin bağlanma düzeylerinin yüksek olduğu, term bebek annelerinin %13,8'inin, preterm bebek annelerinin ise %18,7'sinin doğum sonrası depresyon açısından riskli grupta olduğu belirlendi. Term ve preterm bebek anneleri arasında maternal bağlanma ve doğum sonrası depresyon açısından anlamlı bir fark olmadığı; preterm annelerinde doğum sonrası depresyon ve maternal bağlanma arasında ilişki bulunmazken, term bebek annelerinde çok zayıf bir ilişki olduğu saptandı. Bu anlamda doğum sonrası depresyon açısından anne adaylarının takip edilmesi ve uygun girişimlerle desteklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlate-seeking study was conducted to compare of maternal attachment and postpartum depression, the relationship between maternal attachment and postpartum depression among mothers of preterm who were hospitalized in the neonatal intensive care unit and term infants without hospitalization. The data of the study were collected from mothers (n=123) whose preterm infants were hospitalized in the neonatal intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul and from term infant mothers (n=123) who were followed up in family health centers without a history of hospitalization between March 2020 and April 2021. Data were collected via online and face-to-face interviews using Information Form, Maternal Attachment Scale (MAI), and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). Whether the data were normally distributed or not was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test, Pearson-χ2, Spearman correlation analysis and Bonferroni correction for pairwise corrections were used in the analysis of the data. Statistical significance level was accepted as p0.05). The mean EPDS total score of mothers of term infants was 7.01±5.04, and mothers of preterm infants were 8.24±6.10. There was no statistically significant difference between them (p>0.05). While no significant relationship was found between maternal attachment and postpartum depression in mothers of preterm infants (p>0.05), a weakly significant negative correlation was found in mothers of term infants (r=- 0.228; p=0.011). As a result, it was determined that the attachment levels of the mothers both of term and preterm infants were high, 13.8% of the mothers of term infants and 18.7% of the mothers of preterm infants were in the risk group for postpartum depression. There was no significant difference between mothers of term and preterm infants in terms of maternal attachment and postpartum depression. Although no statistically relationship was found between postpartum depression and maternal attachment among mothers of preterm infants, a very weak significant relationship was found among mothers of term infants. In this sense, it could be recommended to follow the candidates of mothers in terms of postpartum depression and to support them with appropriate interventions.