Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde egzersiz davranışı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between exercise and quality of life of i̇ndividuals receiving hemodialys treatment
- Tez No: 767731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda egzersiz davranışı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde Temmuz-Ekim 2021 tarihleri arasında 102 hemodiyaliz hastası ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Diyaliz Hastalarında Egzersiz Yararları/Engelleri Ölçeği (DPEBBS)”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, t Testi, One-Way ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallies testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to identify the correlation between exercise behavior and quality of life among the patients receiving hemodialyses treatment. The study was conducted with 102 hemodialyses patients at Balıkesir Atatürk City Hospital between July and October 2021. The data of the study were collected through face to face interview technique using“Information Request Form”,“Dialysis Patient-Perceived Exercise Benefits and Barriers Scale (DPPEBBS)”and“SF-36 Quality of Life Scale”. To analyze the data; numbers, percentages, averages, t Test, One-Way ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman Correlation Analysis were used.