Süt emme dönemindeki kuzuların süt ikame yemlerine borik asit ilavesinin performans, bağırsak florası, bazı kan parametreleri ve immun sistem ile ilişkili gen ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of boric acid added TO the milk replacer on performance, intestinal flora, some blood parameters and gene expressions associated with the immune system of LAMBS in the milk suckling period
  1. Tez No: 767730
  2. Yazar: SONER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF YÖRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, süt emme dönemindeki kuzuların performans, bağırsak sağlığı, bazı biyokimyasal parametreler, antioksidan sistem ve immun sistem ile ilişkili gen ekspresyonları üzerine borik asidin etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma grupları katkı içermeyen kontrol (K), 30 mg/ canlı ağırlık borik asit içeren B30, 60 mg/ canlı ağırlık borik asit içeren B60 ve 90 mg/ canlı ağırlık borik asit içeren B90 şeklinde oluşturulmuştur. Deneme süresince hayvanların performans parametreleri ile dışkı örnekleri, denemenin sonunda kan örneklerinden biyokimyasal, antioksidan ve immun sistem ile ilişkili gen ekspresyon parametrelerinin ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Deneme süresinin tamamı göz önüne alındığında, borik asit kuzuların haftalık ortalama canlı ağırlıklarını artmıştır. Bunun yanı sıra borik asit etksi ile biyokimyasal parametreler ile antioksidan parametrelerin değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Kuzuların bağışıklık sistemini etkileyen önemli bir faktör olan bağırsak florası da borik asit etkisi ile değişmiştir. İmmun sistem ile ilişkili genlerin ekspresyon düzeylerinin de borik asite bağlı olarak değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Süt emme dönemindeki kuzuların süt ikame yemlerine özellikle 60 mg/kg canlı ağırlık düzeyinde borik asit katılmasının, kuzu sağlığı ve performansı açısından daha olumlu etkiler gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to evaluate the effect of boric acid on performance, intestinal health, some biochemical parameters, antioxidant system and gene expression associated with the immune system in of suckling lambs. Materials and Methods: Research groups were formed as control (K) without additives, B30 containing 30 mg/kg live weight boric acid, B60 containing 60 mg/kg live weight boric acid, and B90 containing 90 mg/kg live weight boric acid. During the experiment, the performance parameters and stool samples of the animals were measured, and at the end of the experiment, the biochemical, antioxidant and gene expression parameters were measured from blood samples. Results: Considering the entire trial period, boric acid increased the average weekly live weights of the lambs. In addition, it was found that biochemical parameters and antioxidant parameters changed with the effect of boric acid. Intestinal flora, which is an important factor affecting the immune system of lambs, has also changed with the effect of boric acid. It has been determined that the expression levels of genes related to the immune system also vary depending on boric acid. Conclusion: : It has been determined that the addition of boric acid at the level of 60 mg/kg body weight to the milk replacer feed of the lambs in the lactation period has more positive effects in terms of lamb health and performance.