Buğday ve mısır gluteninin kuzularda besi performansı, bazı dokuların antioksidan, histopatoloji ve immunohistokimyasal parametreleri üzerine etkisi
Effect of wheat and corn gluten on fattening performance, antioxidant of some tissues, histopathology and immunohistochemical parameters in lambs
  1. Tez No: 767733
  2. Yazar: MAZHAR BURAK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT İMİK, PROF. DR. KÜBRA ASENA TERİM KAPAKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Buğday ve Mısır Gluteninin Kuzularda Besi Performansı, Bazı Dokuların Antioksidan, Histopatoloji ve İmmunohistokimyasal Parametreleri Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışma kuzu rasyonlarında buğday gluteni ve mısır gluteninin tek başına protein kaynağı olarak kullanılmasının besi performansı, antioksidan metabolizma, bağırsak ve karaciğer dokusunda histopatolojik ve immunohistokimyasal etkilerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Çalışma her grupta 8'er adet olmak üzere 3 grupta toplam 24 adet ortalama 9 aylık yaşta Mor Karaman erkek kuzu ile yürütüldü ve 56 gün sürdü. Çalışmada protein kaynağı olarak sırasıyla kontrol grubuna soya küspesi+aspir küspesi, buğday grubuna buğday gluteni ve mısır grubuna ise mısır gluteni verilerek rasyonlar izokalorik ve izonitrojenik olarak oluşturuldu. Histopatolojik olarak bağırsak dokusunda villöz atrofi, yangı ve kript hiperplazi bulguları, karaciğer dokusunda ise dejenerasyon, nekroz, yangı ve safra kesesi hiperplazisi bulguları incelendi. Bulgular: Çalışmada besi sonu ortalama canlı ağırlıklar bakımından gruplar arasında farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Effect Of Wheat And Corn Gluten On Fattening Performance, Antioxidant Of Some Tissues, Histopathology And Immunohistochemical Parameters In Lambs Aim: This study was carried out to evaluate the histopathological and immunohistochemical effects of using wheat gluten and corn gluten alone as protein sources in lamb rations on fattening performance, antioxidant metabolism, intestine and liver tissue. Material and method: The study was carried out with a total of 24 Mor Karaman male lambs at an average age of 9 months in 3 groups, 8 in each group, and lasted for 56 days. In study, soybean meal + safflower meal was given to the control group, wheat gluten to the wheat group and corn gluten to the corn group as protein sources, respectively, and the rations were formed as isocaloric and isonitrogenous. Histopathological findings were villous atrophy, inflammation and crypt hyperplasia in intestinal tissue, and degeneration, necrosis, inflammation and gallbladder hyperplasia findings in liver tissue. Results: In the study, no difference was found between the groups in terms of average body weights at the end of fattening.