İdiyopatik skolyozlu bireylerde reaksiyon zamanı ve performans parametrelerinin incelenmesi
Investigation of reaction time and performance in idiopathic scoliosis
- Tez No: 767734
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TOPUZ, DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada idiyopatik skolyozlu bireylerde reaksiyon zamanı ve performans parametrelerinin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçların sağlıklı yaşıtları ile karşılaştırılması hedeflendi. Çalışmaya 7-18 yaş arasında 24 idiyopatik skolyozlu birey ve 24 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin gövde, üst ekstremite ve alt ekstremite reaksiyon zamanları Blazepod Trainer cihazı ile, performans parametreleri Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi, Basamak inme, Süreli Kalk Yürü Testi ve T testi ile değerlendirildi. Skolyoz ve kontrol grubunun yaş ve vücut kütle indeksi parametreleri sırasıyla 13,582,76 yıl, 19,323,31 kg/m2 ; 13,50 2,43 yıl, 20,42 2,60 kg/m2 bulundu. İki grubun yaş ve vücut kütle indeksleri bakımından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate reaction time and performance parameters in idiopathic scoliosis and compare the results with healthy subjects. Twenty four idiopathic scoliosis patients and twenty four healthy subjects aged 7-18 were included in the study. Trunk, upper extremity and lower extremity reaction time assessed with Blazepod Trainer Device. Performance parameters was assessed with closed kinetic chain upper extremity stability test, forward step-down test, timed up and go test and T test. Age and body mass index parameters of the scoliosis groups 13,582,76 years, 19,323,31 kg/m2 and control groups 13,50 2,43 years, 20,42 2,60 kg/m2. Age and body mass index were similar in both groups (p>0.05).