Hayvancılıkta tekrarlanma derecesinin anlamı ve güven aralıkları
The Repeatability coefficient and confidence intervals in livestock
  1. Tez No: 76775
  2. Yazar: ALİ BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada hayvancılıkta tekrarlanma derecesinin anlamı ve hesaplanması anlatılmıştır. Tekrarlanma derecesine ait güven aralığının farklı metotlarla tahmini üzerinde durulmuştur. Örnek olarak kirli gömlek ağırlığı, elyaf çapı, lif uzunluğu ve ondülasyon gibi bazı tiftik özelliklerine ait tekrarlanma dereceleri hesaplanmıştır. Ankara-Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Ankara Keçisi sürüsünden, 1989-1995 yılları arasında elde edilmiş kayıtlar kullanılarak yapılan hesaplamalarda kirli gömlek ağırlığının tekrarlanma derecesi 0.61± 0.022, elyaf çapının tekrarlanma derecesi 0.02+0.024, lif uzunluğunun tekrarlanma derecesi 0.21±0.028, ondülasyonun tekrarlanma derecesi 0.1 1± 0.026 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the objectives and meaning of repeatability coefficient obtained in livestock data were explained and some different calculation techniques of confidence intervals for this coefficient were comparatively examined. In the application part of the study some mohair charasteristics were used. The records obtained from Angora Goat flock at Ankara-Lalahan Livestock Central Research Institute over a period of seven years (1989 through 1995). The estimated repeatability values for greasy fleece weight, fibre diameter, staple lenght, ondulation were 0.6110.022, 0.02±0.024, 0.21+0.028, 0.11 ±0.026 respectively.