Path (iz) katsayıları ve path analizi
Path coefficients and path analysis
  1. Tez No: 76774
  2. Yazar: SIDDIK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, biyolojik ve sosyal bilimlerde uygulama alanı bulunan path analizinin, özellikle biyolojik bilimlerde uygulanışı ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Açıklamalara path analizinin tercih sebepleri ve avantajları ile başlanarak, ilerleyen bölümlerde basit ve dallanmış yapıdaki sebep- sonuç ilişkileri ele alınmıştır. Aralarında değişik sebep-sonuç ilişkileri bulunan değişkenler arasındaki ilişkileri rakamsal olarak açıklayabilmek için hayvancılık alanından uygulama yapılmıştır. Uygulamada mümkün olduğa kadar farklı basit ve dallanmış yapıdaki path diyagramları oluşturularak elde edilen sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of path analysis in biolgical sciences was described in detail which was generally used in biological and social sciences. The advantages and reason fig preference were given and simple and branhced diagrams were constructed. A case in animal breeding was evaluated to explain numerically the relationships between variables with different cause and effect. The attempts were made to interpret the results obtained from simple and branches path diagrams.