Varyans unsurlarının tahmininde bayes tahmin metodunun kullanımı ve eşikli karakterlere uygulanması
Use of bayes methods in prediction of variance components and an application to a threshold character
- Tez No: 76776
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, yavru verimi için oluşturulan eşikli modelin parametreleri ve varyans unsurları Bayes metodu kullanılarak tahmin edilmiş ve bunlardan yararlanarak kalıtım derecesi hesaplanmıştır. Bu yöntem ile elde edilen sonuçlar, %2 ve varyans analizi (ANOVA) ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, Bayes metodunun eşikli modelin parametrelerinin ve varyans unsurlarının tahmininde diğer metodlardan daha doğru ve güvenilir sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the variance components and parameters of threshold model for multiple birth were estimated by using Bayes method. The heritabiltiy of the multiple birth was calculated using the obtained parameters. Moreover, the parameters were predicted by means of the analysis of variance technique and x2"n,etn°d. When the heritability calculated using the Bayes estimates was compared with those estimated using the ANOVA and %2 method, the results showed that Bayes method was more accurate to assess the parameters of threshold model..