Bakırlı fungusit preparatların potansiyel antibakteriyel etkilerinin araştırılması
An investigation of potential antibacterial effets of copper based fungicides
- Tez No: 767752
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YEŞİLÇİMEN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1970'lerden bu yana, Pseudomonas syringae pv. tomato patojeninin zararlı aktivitesi doğrultusunda domateste görülen bakteriyel benek hastalığı, ülkemizde domates üretimini ve bu üretimden alınan verimi düşürmektedir. Uygun bir tedavinin yapılmaması neticesinde domates üretiminin %75'e kadarı hastalığın kendi gidişatı ya da kontamine fidelerin toplatılması neticesinde yok olmaktadır. Bu durum aynı zamanda ülkemiz için çok yüksek bir ekonomik kayba neden olmaktadır. Bu çalışmada, domateste görülen bakteriyel benek hastalığına karşı 2 farklı bakırlı fungusit preparatın (Hektaş Bakır ve Calleon SC) etkinliği hem kendi içlerinde hem de kendi aralarında incelendi. Petri deneylerinde, bu 2 farklı bakırlı fungusit preparatın Pseudomonas syringae pv. tomato patojenine karşı sahip olduğu antibakteriyel özellikleri agar kuyu difüzyonu metotları ile belirlendi. Aynı zamanda çalışmanın devamında kullanılacak bakırlı preparat dozları minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ile belirlendi. Saksı denemelerinde, farklı zaman ve dozlarda uygulanan bu 2 farklı bakırlı fungusit preparatın, Pseudomonas syringae pv. tomato suşu ile kontamine edilmiş domates fideleri üzerindeki etkinliği çalışıldı. Birbirlerine kıyasla bakırlı fungusit preparatlar, kontamine edilmiş domates fideleri üzerinde koruyucu aktive gösterdi. Saksı denemelerinde, fidelere uygulanan bakırlı fungusit preparatların hastalık şiddetini Hektaş Bakır (3 g/L) aracılığıyla %98.4 ± 0.8 ve Calleon SC (2 g/L) aracılığıyla %97.0 ± 2.8 oranlarında indirgedi. Buna ek olarak, fidelerin Pseudomonas syringae pv. tomato ile kontaminasyonundan 24 saat önce ve sonra Calleon SC (2 g/L) ile muamele edilmesinin hastalık şiddetini %100 indirgediği görüldü ve en etkili 2 bakırlı fungusit preparat uygulaması olarak belirlendi. Sonuç olarak, bu iki farklı bakırlı preparatın koruyucu etkinlikleri sayesinde çok yüksek bir potansiyele sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Bacterial speck disease of tomato caused by harmful activity of the pathogen Pseudomonas syringae pv. tomato reduces tomato production and yield in Turkey since 1970s. Without proper treatment up to 75% of the tomato production gets destroyed either by this disease or through human intervention via withdrawal the contaminated seedlings from the market. This situation also causes a large loss in economics for our country. In this study, 2 diffirent copper based fungicides (Hektaş Bakır and Calleon SC) were investigated against bacterial speck disease in tomato and compared with each other based on their effectiveness. In petri-experiments, antibacterial properties of these 2 copper based fungicides against the pathogen Pseudomonas syringae pv. tomato were investigated by agar diffusion methods. In the meantime, treatment doses for the 2 different copper based fungicides were determined by minimum inhibition concentrations (MICs). In pot experiments, efficacy of these 2 copper based fungicides on artifically contaminated tomato seedlings in different periods and doses were studied. Compared to each other copper based fungicides showed preservative effects on artifically contaminated tomato seedlings. In pot experiments, seedling treatments with copper based fungicides inhibited the disease severity by 98.4 ± 0.8% via Hektaş Bakır (3 g/L) and by 97 .0± 2.8% via Calleon SC (2 g/L). Furthermore, treatment with Calleon SC (2 g/L) 24 hours before and after the artifical contamination with Pseudomonas syringae pv. tomato inhibited the disease severity by 100% and they were dictated as the 2 most effective copper treatments. To conclude, it was determined that these 2 copper based fungicides have a great potential through their preservative effects on tomato seedlings.