Hiç doğum yapmamış ve çok doğum yapmış kadınların ekokardiyografik ve troponin hormon (CTNI) değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of echocardiographic and troponin hormone (CTNİ) values of never and multiple birth women
  1. Tez No: 767768
  2. Yazar: CANAN YENİTÜRK BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan bu çalışmada, 2021 yılı içerisinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine gelen kadınlar üzerinde ekokardiyografi cihazı ile sagittal, transvers ve koronal düzlemde kalbin yapı ve fonksiyon analizi yapıldı. Philips Hd11xe ekokardiyografi cihazı ve 2,0 MHz transduser kullanılarak iki boyutlu (2D) ve M-mode görüntülemeyi içeren ekokardiyografik inceleme yapıldı. Kardiyak troponinlerden Troponin I hormon (cTnI)'unun plazma kanındaki seviyelerine bakıldı. Araştırmada, hiç doğum yapmamış kadınlar ile çok doğum yapmış kadınların cTnI hormon ve Ekokardiyografi cihazı ölçüm sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma; 25-35 yaş aralığında, 40'ı hiç doğum yapmamış, 40'ı da çok doğum yapmış (en az üç doğum yapmış) kadın olmak üzere 80 kadında yapıldı. Katılımcıların yaş, eğitim durumu, yaşadığı yer bilgileri de alındı. Katılımcı kadınların, eğitim durumlarına ve yaşadıkları yerlere göre yapılan karşılaştırmalarında Ki-kare analizi kullanıldı. Dağılımların homojenliğini belirlemek amacıyla Levene testi yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre araştırmada parametrik testlerin kullanılması uygun görüldü. Bağımsız değişken iki kategorili olduğu için“Bağımsız örneklem t-testi”kullanıldı. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi ,05 olarak alındı ve hesaplamalar için SPSS (ver:25) paket programı kullanıldı. Elde edilen bulgulara göre doğum yapmış kadınların hiç doğum yapmamış kadınlar ile eğitim-yaşadıkları yer- yaş karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edildi. İki grup arasında ki sol ventrikül diastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı, sol atriyum boyutu, sağ ventrikül boyutu ve aort kök genişliği ölçüm değerleri doğum yapma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşarak doğum sayısındaki artışla arttığı bulundu. Ejeksiyon fraksiyonu, mitral lateral E'/A', mitral septal E'/A' ve triküspit lateral E'/A' ölçüm değerleri doğum yapma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşarak doğum sayısındaki artışla azaldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure and function of the heart in the sagittal, transverse and coronal planes were analyzed with an echocardiography device on women who came to the cardiology outpatient clinic of Health Sciences University Van Training and Research Hospital in 2021. Echocardiographic examination including two-dimensional (2D) and M-mode imaging was performed using Philips Hd11xe echocardiography device and 2.0 MHz transducer. Plasma blood levels of Troponin I hormone (cTnI), one of the cardiac troponins, were measured. In the study, it was aimed to compare the results of cTnI hormone and echocardiography device measurements of women who have never given birth and women who have given multiple births. Research; It was performed on 80 women between the ages of 25-35, 40 of whom had never given birth and 40 of whom had multiple births (at least three deliveries). Participants' age, education level, place of residence and occupation were also taken. Chi-square analysis was used in the comparisons of the participating women according to their educational status and place of residence. Levene test was performed to determine the homogeneity of the distributions. According to the results obtained, it was deemed appropriate to use parametric tests in the study.“Independent sample t-test”was used because the independent variable had two categories. The statistical significance level was taken as .05 in the calculations and the SPSS (ver:25) package program was used for the calculations. According to the findings, a statistically significant difference was obtained between the women who have given birth and the women who have never given birth, in the comparison of education-place of residence-age. Left ventricular end-diastolic diameter, left ventricular end-systolic diameter, left atrial size, right ventricular size and aortic root width measurement values between the two groups differed statistically according to delivery status and increased with the increase in the number of deliveries. It was concluded that ejection fraction, mitral lateral E'/A', mitral septal E'/A' and tricuspid lateral E'/A' measurement values differed statistically according to delivery status and decreased with the increase in the number of deliveries.