Azot yokluğunun bazı mikroalg türlerinin büyüme ve biyokimyasal kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of nitrogen starvation on growth and biochemical composition of some microalgae species
  1. Tez No: 767772
  2. Yazar: PINAR AKDOĞAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SERDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma kapsamında Chlamydomonas reinhardtii, Dunaliella tertiolecta, Nannochloropsis oculata, Phaeodactylum tricornutum, Tetraselmis chuii, Tetraselmis suecica ve Tisochrysis lutea türlerinin optimal ve azot ilave edilmemiş kültür ortamlarında gelişimleri ve biyokimyasal içeriklerindeki değişimler incelenmiştir. Azot yoksunluğunun, mikroalg türlerinde büyümeyi yavaşlattığı ve hücrelerdeki pigment, karbonhidrat, protein, lipit içerikleri ile yağ asitleri profillerinde değişikliklere neden olduğu tespit edilmiştir. Araştırılan türlerin, çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) bakımından zengin olduğu ve P. tricornutum, T. chuii, T. suecica türlerinin azot stresi altında PUFA içeriklerini arttırdığı yapılan bu çalışma ile belirlenmiştir. Eikosapentaenoik asit (EPA) (C20:5) miktarı, azot yoksun kültür ortamında D. tertiolecta, N. oculata, P. tricornutum, T. chuii ve T. suecica türlerinde artış göstermiştir. Ayrıca, D. tertiolecta türü azot yokluğunda karbonhidrat miktarını %59 oranında arttırmıştır. P. tricornutum azot stresi altında kontrol grubuna göre lipit birikimini %139, triaçilgliserol (TAG) miktarını ise 7,4 kat arttırmıştır. Bu tez kapsamında çalışılan mikroalg türlerinin azot yoksun koşullarının hangi sektör/sektörler için kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth of Chlamydomonas reinhardtii, Dunaliella tertiolecta, Nannochloropsis oculata, Phaeodactylum tricornutum, Tetraselmis chuii, Tetraselmis suecica and Tisochrysis lutea species in optimal and nitrogen- starvation culture medium and changes in their biochemical contents were investigated. It was found that nitrogen stress decreases the growth of microalgae species and causes changes in the pigment, carbohydrate, protein, lipid contents and fatty acid profiles in the cells. In this study, it was determined that the investigated species were rich in polyunsaturated fatty acids (PUFA) and that P. tricornutum, T. chuii, T. suecica increased their PUFA content under nitrogen starvation. The amount of EPA was increased in D. tertiolecta, N. oculata, P. tricornutum, T. chuii and T. suecica species in nitrogen starvation culture medium. In addition, D. tertiolecta increased the amount of carbohydrates by 59% in the absence of nitrogen. In this study, it was evaluated that P. tricornutum increasing the lipid accumulation by 139% and the amount of triacylglycerol (TAG) by 7.4 times compared to the control group under nitrogen stress. It has been determined for which sector/sectors the nitrogen starvation conditions of the microalgae species studied within the scope of this thesis can be used.