The seismic risk assessment of Tuzla district, Istanbul
İstanbul'da Tuzla bölgesi için sismik risk analizi
  1. Tez No: 767771
  2. Yazar: MELİS ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma yıllardır süregelen depremlerden de anlaşılacağı gibi depremselliği yüksek olan Türkiye Marmara Bölgesi'nin İstanbul ilinin Tuzla ilçesine ait sismik risk analizini kapsar. Sismik risk analizi için Tuzla Bölge'sindeki bina tipi yapılar incelenmiştir. Sismik risk analizi için bölgedeki betonarme yapı stoğu analiz edilmiştir. Bölgedeki binalar yapı materyali, yapı yüksekliği ve yapım yıllarına göre sınıflandırılmıştır. Bölgedeki betonarme binalar için hasar ve kayıp tahminleri yapılmıştır. Bölgedeki hasar ve kayıpları bulmak için bölgeye uygun ve bölgedeki bina tiplerinin yapısal davranışlarını yansıtabilecek hasar görebilirlik eğrileri ve kırılganlık eğrileri seçilmiştir. Bölgenin sismitesini bulmak adına bölgedeki aktif faylar ve kaynak modelleri belirlenmiş ve sismik tehlike analizi yapılmıştır. Ardından elde edilen bu veriler ışığında bölgenin sismik risk analizi yapılmıştır. Söz konusu sismik hasar ve risk analizi farklı yaklaşımlarla yapılabilir. Bu yaklaşımlar Senaryo bazlı, Olasılıksal ve Event-based gibi sınıflara ayrılabilir. Bu çalışmada Klasik Olasılıksal yaklaşım göz önüne alınarak analizler yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Sismik risk analizi risk azaltma ve acil durum planlamaları konularında büyük önem taşır. Bu açıdan bakıldığında bu çalışma sismitesi yüksek olan inceleme bölgesinde olası bir depreme karşı gerek yerel yönetimlerin, devletin gerekse sivil toplum kuruluşlarının Afet Yönetimi konusunda birtakım önlemler alması adına bir veri tabanı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study involves seismic risk assessment for Tuzla region which has a high seismicity in İstanbul- Marmara region of Turkey. The residential building inventory of Tuzla region has been analyzed and reinforced concrete building has been examined for seismic risk assessment. Residential buildings in the region have been classified according to their material type, height type and year of construction. For obtaining damage and losses on the region fragility curves and vulnerability curves have been assigned that are suitable and reflected structural behavior of the buildings of the target region. Rupture model and source model are determined for mapping the seismicity of the region and the seismic hazard analysis have been performed. Then all the information including the hazard assessment and exposure data have been combined and used for seismic risk analysis. Aforementioned seismic risk analysis may be performed with different approaches. These approaches could be Scenario, Classical Probabilistic and Event-based Probabilistic. In this study damage and loss have been performed by using Classical Probabilistic approaches and the results have been examined. Earthquake risk assessment has an importance in the risk mitigation and emergency planning. From this standpoint, this study will generate a database for either local authority and government or nongovernmental organizations to take some precautions on disaster management and seismic risk reduction studies against a possible earthquake in the study area that has a high seismic potential.