Malathion'un neden olduğu spermatojenik disfonksiyona astaksantin ve quercetin etkilerinin araştırılması
Research of the effects of astaxanthin and quercetin on spermatogenic dysfunction caused by malathion
- Tez No: 767811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu araştırma astaksantin ve quercetinin, bir çeşit pestisit olan malathion ile indüklenen farelerde oluşan testis hasarı ve spermatojenik disfonksiyona karşı iyileştirici etkisini incelemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 5 hafta süreyle malathion ile indüklenen farelere astaksantin ve quercetin tedavisi uygulandı. Süre sonunda sakrifiye edilen hayvanların testis dokusu ağırlıkları ölçülmüş, sperm sayı, motilite ve morfolojileri değerlendirilmiş, testis ve epididimis dokuları histolojik olarak incelenmiş, biyokimyasal analizleri yapılmış, testosteron seviyeleri ölçülmüş, qPCR ile Cas-3, Bax ve Bcl-2 bağımlı mRNA ekspresyon düzeyleri tespit edilmiş ve testis dokusunda apoptoz oranları TUNEL deneyi ile belirlenmiştir. Bulgular: Deney sonunda malathionun, hayvanların testis dokusu ağırlıklarında azalmaya sebep olduğu, sperm sayı ve motilite oranlarını düşürürken morfolojilerini olumsuz etkilediği, doku bütünlüğü ve fonksiyonunu bozduğu, testis dokusunda antioksidan aktiviteyi kısıtladığı, testosteron seviyesinde düşüşe sebep olduğu, apoptoza bağlı gen ekspresyon düzeylerini artırdığı ve testis dokusunda apoptozu indüklediği tespit edilmiştir. Astaksantin ve quercetin uygulanan gruplarda ise tüm parametre bulgularının malathion grubunun aksi yönde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada malathionun testis hasarı ve spermatojenik disfonksiyona yol açtığı, oral yolla alınan astaksantin ve quercetin takviyelerinin bu hasara ve fonksiyon bozukluğuna karşı iyileştirici etkiye sahip olduğu sonuçlarına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the curative effects of astaxanthin and quercetin against testicular damage and spermatogenic dysfunction in malathion-induced mice. Material and Methods: In this study, mice induced with malathion were treated with astaxanthin and quercetin for 5 weeks. At the end of the period, testicular tissue weights of the sacrificed animals were measured, the sperm count, motility and morphology were evaluated, testis and epididymis tissues were examined histologically, biochemical analyzes were made, testosterone levels of the testicular tissues were measured, Cas-3, Bax and Bcl-2 dependent mRNA expression levels were determined by qPCR and testicular tissue apoptosis rates were determined by the TUNEL experiment. Results: At the end of the experiment, it has been found that malathion caused a decrease in testicular tissue weights of animals, negatively affected their sperm morphology while decreasing sperm count and motility rates, impaired tissue integrity and function, limited antioxidant activity in testicular tissue, caused a decrease testosterone levels, increased apoptosis-related gene expression levels and induced apoptosis in testicular tissue. In the groups that were administered astaxanthin and quercetin, it was determined that all findings were opposite to the malathion group. Conclusion: In this study, it was concluded that malathion causes testicular damage and spermatogenic dysfunction, and astaxanthin and quercetin supplements which is orally taken have a curative effect againist this damage and dysfunction.