Kentsel dirençlilik endeksi geliştirilmesi: Ankara Metropoliten alan örneği
Development of urban resilience index: A case study on Ankara Metropolitan area
  1. Tez No: 767837
  2. Yazar: ŞEYMA ELİF DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde kent planlama, kentsel dirençlilik ve iklim değişikliği konuları gelişen ve değişen teknolojik koşullar çerçevesinde farklı ele alınmaktadır. İklim değişikliği, afetler, çevre verileri ve kaynakların etkin kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar kentlerin ekolojik sınırların aşılmasından sorumlu olduğunu göstermektedir. Kentler, bu sorunların hem kaynağı hem de kentte yaşayanlar ve kentsel altyapılar üzerinde tehditler bakımından en çok etkilenenidir. Küresel nüfus artışı ile kentler üzerinde bir baskı oluşturan belirsiz ve sürekli değişen riskler karşısında kentlerin hazırlıklı olma ve güvenli olup olmadığına dair algılar değişmekte ve kentlerin bu sorunlarını yönetmek için yeni paradigmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel dirençlilik kavramı ve kentsel alanlarda uygulama yöntemleri üzerinde fikir birliği bulunmayan bir konudur. Bu araştırmada kentsel dirençlilik alanındaki mevcut yaklaşımlar, kuramlar ve uygulamalar arasındaki ilişkinin nasıl sağlanacağı tartışılmıştır. Dirençlilik kavramının sayısal ölçüm teknikleri ile planlama uygulamalarında yer bulması gerekliliği ve bu uygulama yöntemlerinin nasıl çalıştırılacağı açıklanmıştır. Kentsel dirençliliği sağlamak için planlama karar destek sistemi oluşturma sürecinde ölçüm ve endeks çalışmalarına girdi verecek göstergeler araştırılıp yeni göstergeler önerilmiştir. Yapılan çalışma ile kentsel dirençlilik endeksi formülü belirlenmiş ve Ankara'nın metropoliten ilçelerinde bu göstergelere ve kentsel dirençlilik özelliklerine göre planlamaya girdi verecek analizler ve endeks haritaları yoluyla ortaya konmuştur. Ankara'nın metropoliten ilçelerini inceleyen bu çalışmaya göre kentsel dirençlilik endeksi en yüksek ilçe Gölbaşı, en düşük ilçe ise Keçiören olarak çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ever-changing and advancing technologies of today affect how we perceive and discuss about; urban planning, resilience and climate change. Recent studies on climate change, disasters, effective use of resources and collected environmental data proof that in fact the cities are the main factor on exceeding of ecological limits and unsustainable environments. As the creators and source of these problematic environments; cities affect its very own components the most, such as inhabitants and urban infrastructures of the city. New paradigms and action plans are essential to solve complex risks that are putting pressure on cities, related to global over-population and inconsistent circumstances all leading a change in perception on how cities are safe and fail-proof. Concept of urban resilience and application methods on urban areas is a topic with no consensus on it yet, so this study discusses how to establish the link between different approaches, theory and practices on urban resilience. The study further examines how the concept of resilience should be included in the planning practice with quantitative methods and how these methods shall be implemented. Indicators for measurement & index studies are researched and new indicators are suggested for the creation process of a decision support system for planning to provide urban resilience. As a result of the research an urban resilience index formula is determined through analysis and index maps via geographic information systems to create an input for the planning in case study of central districts of Ankara; exhibiting the urban resilience characteristics. The case study on Metropolitan districts of Ankara has found that the district with the highest urban resilience index is Gölbaşı, and the lowest district is Keçiören.