Adli belge incelemeleri ve bilirkişilik
Forensic document examinations and expert witness
- Tez No: 767840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Adli Bilimler alanının alt dalı olan Adli Belge İncelemeleri içinde bulunan ve kriminalistik incelenmeleri istenen abonelik sözleşmeleri, çekler, senetler, mektuplar, pasaportlar, ehliyetler, kimlik kartları, vekaletnameler gibi belgelerin yanı sıra duvar, cam, masa gibi materyallerin belge olarak yer aldığı bilinmektedir. İnsan hayatının pek çok aşamasında bu ve benzeri belgeler üzerinde hukuki uyuşmazlıklara neden olan imza ve yazının aidiyeti, bu belgelerde yapılmış sahtecilik türleri ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bu hukuksal uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması amacıyla kanunlarımızın da ön gördüğü şekilde hakim ve savcının genel ve hukuki bilgisiyle çözümlenmesi mümkün olmayan konularda dosyalara karar verme aşamasında yardım aldığı alanında teknik ve özel bilgiye sahip uzman kişilerin bilirkişiler olduğu aşikardır. Ülkemizin hukuksal tarihi içerisinde bilirkişilik kavramı çeşitli sözlüklerde ve doktrinde birbirine yakın tanımlamalara her ne kadar sahip olsa da ilk kez 24/11/2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6754 Sayılı Bilirkişilik Kanunu ile bilirkişilik kavramı kanunlaştırılmıştır. Çıkartılan bu kanunla birlikte bilirkişi ve bilirkişiliğin hukuksal süreçte ne kadar önemli olduğu da bu alanda bir kanun çıkarma ihtiyacı duyularak anlaşılmıştır. Bilirkişiler vermiş oldukları raporları ile bir nevi hakim ve savcının yardımcısı olarak dosyalara karar vermelerini kolaylaştırmaktadır. Yapılacak bu çalışma ile adli belgeler üzerinde bilirkişinin yapmış olduğu kriminalistik incelemeleri sonucunda hukuki süreçteki karar mercileri açısından bir bilirkişinin 2015-2021 yılları arasında incelediği belgeler ve bu belgelerin önemi, çeşitliliği, inceleme talebinde bulunulan hususların değerlendirilmesi, birbirleri arasında karşılaştırılmalarının yapılarak çeşitli açılardan irdelenmesi ve yorumlanması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that in addition to documents such as subscription contracts, checks, promissory notes, letters, passports, driver's licenses, identity cards, power of attorney, which are included in Forensic Document Analysis, which is a sub-branch of Forensic Sciences, and requested to be examined criminally, materials such as walls, glass, and tables are included as documents. In many stages of human life, it is frequently encountered with the signature and the belonging of the text, which cause legal disputes on these and similar documents, and the types of forgery made on these documents. In order to eliminate these legal disputes, it is obvious that experts with technical and special knowledge are experts in the field, where the judges and prosecutors receive assistance in deciding the files on issues that cannot be resolved with their general and legal knowledge, as stipulated by our laws. Although the concept of expertise has close definitions in various dictionaries and doctrines in the legal history of our country, the concept of expertise was enacted with the Expertise Law No. 6754, which was published in the Official Gazette on 24/11/2016 for the first time. With this law enacted, the importance of expert witness and expert witness in the legal process has been understood by the need to enact a law in this field. With the reports they have given, the experts make it easier for the judges and prosecutors to decide on the files, as a kind of assistant. With this study, the documents examined by an expert between the years 2015-2021 in terms of decision makers in the legal process as a result of the criminalistic examinations of the expert on the judicial documents and the importance, diversity of these documents, the evaluation of the issues requested for examination, comparisons between each other and their interpretation and interpretation will be made.