Belge üzerindeki şüpheli mürekkeplerin reçinelerinin termal desorpsiyon ve gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (TD-GC/MS) ile karakterizasyonu
Characterization of ballpoint pen inks resins which on questioned document by thermal desorption and gas chromatography-mass spectrometry
- Tez No: 478827
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Belgede Sahtecilik, ülkemizde bilirkişiliğe en çok başvurulan suç türlerinden biridir. Mürekkep ve belgenin yapısında meydana gelen zamana bağlı değişimlerin ülkemizde ileri analitik yöntemlerle incelenmiyor olması bugüne kadar suçlulara bu boşluktan faydalanma imkânı sağlamıştır. Bundan dolayı bu suç türünün aydınlatılmasında adli belge kimyası uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Belgenin kim tarafından oluşturulduğu, grafolojik ve grafometrik incelemeler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bir belgede bulunan farklı yazıların eş zamanlı yazılıp yazılmadığının sorgulanması ise ileri analitik yöntemlerle yapılmak durumundadır. Bu yöntemlerle ilk olarak 1904 yılında karşılaşmaktayız. Ancak, ülkemizde bu çalışmalar, 2011 yılından bu yana geliştirilen ve uygulanan“Mürekkep Yaş Tayini”yöntemi ile karşımıza çıkmaktadır. Çalışmaların pratik sonucu olarak, suçluların faydalandığı bu boşluk kapanacak ve sahtecilikler aydınlatılabilecektir. Bu çalışmada, tükenmez kalem mürekkeplerinin yapısında kullanılan reçinelerin yapısı analiz edilerek hangi tür reçinelerin kullanıldığının tespiti amaçlandı. 18 aylık arşivdeki belgelerin analizlerinden elde edilen veriler değerlendirildiğinde reçinenin kâğıda nüfuz ettiği andan itibaren polimerleşmeye başladığı ve bu sürecin 8 ay ile 24 ay arasında tamamlandığı ancak 0-7 ay aralığının oluşturulma tarihi hakkında yardımcı parametre olarak sonuç verilebileceği tespit edildi. Çalışmanın bilimsel önemi ise şüpheli görülen mürekkeplerin karakterini belirlemek ve böylece referans bir kütüphaneye temel oluşmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Counterfeiting on document is one of the crime types in Turkey that is the most need expertise. Lacking the examination of the time-dependent changes of the ink strokes on documents by analytical methods motivate the forgers on their crimes. Because of this subject, forensic chemist and forensic document specialists are needed for the elucidation of this crime. The editor of the document, is determined by graphology and grafometr. However, if different articles are not written in a document simultaneously, should be examined by analytical methods. With this methods, we met first in 1904. However, in our country these studies had started and developed since 2011, and were started to implement“Ink Age Determination”method emerges. As a practical result of these works, the gap which is the benefit of criminals will close, forgeries will be less. In this study, we aimed to analyze and determine of the structure of resin which used at ballpoint pen ink. As the result of chromatography, when the ink drops on document, resin will start polymerize and get complete for 8-24 months. The creation date of a definitive conclusion can be made range of 0-7 months. Scientific importance of the study is to determine the character of suspected inks and thus, to create basis for a reference library.