3. basamak bir hastanede COVİD-19 pandemisinin antibiyotik kullanımına etkisinin değerlendirilmesi, nokta prevalans çalışması
Evaluation of the effect of the COVİD-19 pandemic on antibiotic use in A STEP 3 hospital, point prevalence study
  1. Tez No: 767839
  2. Yazar: BURCU ÇALIŞKAN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ CEM GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çin'de Aralık 2019'ta SARS-CoV-2 virusunun ortaya çıkışı ve tüm dünyaya yayılımıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 pandemisi yaşanmıştır. Pandemi başlangıcında küresel düzeyde olduğu gibi ülkemizde de yoğun ve uygunsuz bir antibiyotik tüketimi olmuştur. COVID-19 pandemisinde erken dönemde artan antibiyotik tüketiminin uzun vadede durumu belirsizdir. Bu çalışmada Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan erişkin hastalarda pandeminin ikinci yılında antimikrobiyal ilaç kullanım durumunun belirlenmesi, pandemi öncesi durum ile kıyaslanarak COVID-19 pandemisinin antibiyotik kullanımına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif nokta prevalans çalışması olup çalışmada 11.02.2020 ve 03.01.2022 tarihlerinde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatmakta olan 18 yaş ve üzeri antibiyotik alan hastalar değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, klinikleri, komorbid durumları kaydedildi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC)'nin belirlediği komorbid hastalıklara göre Mc Cabe skorları kaydedildi. Kullanılan antimikrobiyal ilaç adı, veriliş yolu, kullanım nedeni, kullanım şekli, varsa kültür sonucu ve tedaviye duyarlılık durumu, enfeksiyon kaynağı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji konsültasyon durumu, konsültasyon önerilerine uyum, tedavi uygunsuzluk durumları ve nedenleri dosya veya otomasyon sistemi üzerinden kaydedildi. Antibiyotikler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Temel İlaçların Seçimi ve Kullanımı Uzman Komitesi tarafından geliştirilen AWaRe(Access/erişim, Watch/izleme, Reserve/rezerv) sınıflamasının 2021 güncellemesine göre kategorize edilerek klinikler arası değişim değerlendirildi. Elde edilen veriler Statistical Packages for the Social Science (SPSS; IBM; Chicago, IL) 23 istatistik programıyla analiz edilerek pandemi öncesi ve pandeminin ikinci yılındaki antibiyotik kullanımı ve uygunsuzluk durumları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: With the emergence of the SARS-CoV-2 virus in China in December 2019 and its spread to the whole world, COVID-19 pandemic has occurred in our country as well as in the World. At the beginning of the pandemic, there was an intense and inappropriate consumption of antibiotics in our country as well as most other countries. The long-term status of increased antibiotic consumption in the early phase of the COVID-19 pandemic is uncertain. In this study, it was aimed to determine the antimicrobial drug using in the second year of the pandemic in adult patients hospitalized in Gülhane Training and Research Hospital, and to evaluate the effect of the COVID-19 pandemic on antibiotic use by comparing it with the pre- pandemic situation. Materials and Methods: The study is a retrospective point prevalence study, and patients aged 18 years and over who were hospitalized in Gülhane Training and Research Hospital on 11.02.2020 and 03.01.2022 were evaluated. Age, gender, clinics and comorbid conditions of the patients were recorded. Mc Cabe scores were recorded according to the comorbid diseases determined by the European Center for Disease Prevention and Control (ECDC). The name of the antimicrobial drug used, route of administration, reason for use, administration route, culture result, source of infection, Infectious Diseases and Clinical Microbiology consultation status, compliance with consultation recommendations, inappropriate treatment and reasons were recorded through the file or automation system. Inter-clinical variation was evaluated by categorizing antibiotics according to the 2021 update of the AWaRe(Access, Watch, Reserve) classification developed by the WHO Expert Committee on the Selection and Use of Essential Medicines. The data were analyzed using 23 statistical programs from Statistical Packages for the Social Science (SPSS; IBM; Chicago, IL) and antibiotic use and inappropriateness were evaluated before the pandemic and in the second year of the pandemic.