Talus kırıklarının cerrahi tedavisi sonrası fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 767848
  2. Yazar: RIDVAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT TUFAN ÖZGEZMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, hastanemizde cerrahi olarak tedavi edilen talus kırığı olan hastaların orta-uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının skorlama sistemi ve görüntüleme arşivi ile değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Ocak 2010 ve Aralık 2020 tarihleri arasında başvurmuş ve cerrahi tedavi uygulanmış hastaların orta-uzun dönem sonuçları memnuniyet ve fonksiyonel skorlama sistemleri ile incelenmiĢtir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların demografik verileri doğrultusunda, talus kırıklarının daha çok genç erkek bireylerde geliştiği tespit edildi. AOFAS skorlarından elde ettiğimiz bulgular hastaların avasküler nekroz, post travmatik artrit gibi uzun dönem sonuçları ile uyumluydu. Redüksiyon kalitesi tam anatomik sınırlarda olan hastaların avasküler nekroz ve post travmatik artrit oranları daha düşük, AOFAS skorları daha yüksekti. Hawkins bulgusu, avasküler nekroz gelişmemiş hastalarda pozitif prediktif olarak anlamlıydı. Tek cerrahi kesi ile tedavi edilen hastaların AOFAS skorları daha yüksekti. Cerrahiye alınma zamanlarının sonuçlar üzerinde etkisi yoktu. Sonuç: Talus kırığı sebebi ile tarafımızca cerrahi olarak tedavi edilen hastaların sonuçları redüksiyon kalitesine bağımlıydı. Orta-uzun dönemde, talus kırığı yaşayıp cerrahi geçiren hastalarımızın memnuniyet skorları orta düzey olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the mid-long term clinical and radiological results of patients with talus fractures who were surgically treated by us, using the scoring system and imaging archive. Materials and Methods: In our study, the mid-long term results of patients who applied to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Hospital between January 2010 and December 2020 and underwent surgical treatment were analyzed by x-ray and functional scoring systems. Results: The demographic data of the patients included in our study did not lead to a specific finding. The findings we obtained from the AOFAS scores were consistent with the long-term outcomes of the patients, such as avascular necrosis and post-traumatic arthritis. Avascular necrosis and post-traumatic arthritis rates were lower and AOFAS scores were higher in patients whose reduction quality was within full anatomical limits. Time to surgery had no effect on outcomes. The Hawkins sign was positive predictively significant in patients who did not develop avascular necrosis. Conclusion: The results of patients treated surgically by us for talus fractures were dependent on reduction quality. Our results were evaluated as moderate patient satisfaction in the medium-long term in terms of patient satisfaction.