Etlik piliçlerde içme suyuna çörek otu ekstraktı ilavesinin performansa ve bazı karkas parametrelerine etkileri
The effects of adding black cumin extract to drinking water on performance and some case parameters in broiler chickens
- Tez No: 767849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu araştırma etlik piliç içme suyuna katılan, suda çözünmüş ve stabilize edilmiş halde üretilmiş çörek otu ekstratı içeriğine sahip katkı maddesinin, performansa ve bazı karkas parametrelerine etkilerini araştırmak için kurulmuştur. Deneme her bir bölmesin de 12 civciv içeren toplam 8 bölme de kurulmuştur. Deneme dört bölmesine içme suyuna çörek otu eksratı verilen ve diğer dört bölme de ise normal yer altı suyu verilen iki grup arasında oluşturulmuştur. Toplam, 96 adet Ross 308 etlik piliç (broyler) civcivi kullanılmıştır. Bölmelerde bulunan civcivlerin günlük olarak yem ve su tüketimleri grup halinde tespit edilmiş ve kayıt altına alınmıştır. 6. haftanın sonunda hayvanlar kümesten canlı ağırlıkları alındıktan sonra kesilmişlerdir. Kesilen hayvanların kan akımları tamamlandıktan sonra, kafası, iç organları ve derisi karkaslarından ayrılarak karkas ağırlıkları, daha sonra da alınmış olan kalp ve taşlık ağırlıkları ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Ağırlık tespitinin ardından sol but, sol göğüs ve sağ but, sağ göğüsten olmak üzere dijital pH metre (WTW 3110, Germany) ile kesim sonrasında sıcak ve ertesi gün (24 saat sonra) soğuk pH değerleri ölçülüp kaydedilmiştir. Tüm bu ölçüm ve değerlendirmeler sonunda içme suyuna çörek otu ekstratı ilavesinin stres koşulları altında olmayan ve rasyon kalitesi yüksek yemlerle beslenen hayvanların da performansta ve bazı karkas parametrelerin de önemli değişikliklere neden olmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was established to investigate the effects of black cumin extract content added to broiler drinking water, dissolved in water and produced in stabilized form, on performance and some carcass parameters. The experiment was set up in a total of 8 compartments containing 12 chicks in each compartment. The experiment was formed between two groups, in which black cumin extract was given to drinking water in four compartments and normal groundwater was given in the other four compartments. A total of 96 Ross 308 broiler chickens were used. The daily feed and water consumption of the chicks in the pens were determined as a group and recorded. At the end of the 6th week, the animals were slaughtered after their body weight was taken from the house. After the blood flow of the slaughtered animals was completed, the head, internal organs and skin were separated from their carcasses and their carcass weights, and then the heart and gizzard weights were measured and recorded. After the weight determination, the left thigh, left breast and right thigh, right breast, were measured and recorded with a digital pH meter (WTW 3110, Germany) after slaughtering the hot and the next day (24 hours later) cold pH values. At the end of all these measurements and evaluations, it was concluded that the addition of black cumin extract to drinking water did not cause significant changes in the performance and some carcass parameters of animals that were not under stress conditions and fed with high ration quality feeds.